-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Zaman Yönetimi
  Yazılar || Kişisel Gelişim
   Zaman Yönetimi


 

ZAMAN YÖNETİMİ

 Kişisel başarının en önemli gerekliliklerinden birisi ‘zaman yönetimi’ dir. Hepimiz yaptığımız işlerde verimli olamamaktan, işimize, evimize, derslerimize, sevdiklerimize zaman ayıramamaktan şikayet etmekteyiz. Oysa bu noktada önce bilgi eksikliğimizin varlığını ve tabi ki her bir problemde olduğu gibi bu sorunun da bir çözümünün olduğunu kabul etmeliyiz. Eğer eksikliklerimizi giderebilir ve pratik uygulamalarla destekleyebilirsek zamanın değişken doğasını ( Zamanın değişken doğasından kasıt nasıl kullanıldığıyla ilgilidir. Yoksa hepimiz bilmekteyiz ki bir gün 24 saatir ve bunu değiştiremeyiz.) kavramaya ve görmeye başlarız. Böylece sınırlı süreler içerisinde dahi zamandan maksimum kazanç elde edebiliriz. Bu konuya öncelik vermemizdeki asıl sebep de böylece kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

Zaman, aslında modern insanın en önemli ihtiyacı. Belki de çoklukla elinden kaçırdığı fırsatların adı. Nasıl tanımlarsak tanımlayalım gerçekte zaman, bizim en önemli hazinemiz. Fakat sanayileşme, bürokratik yapılaşma, çalışma koşulları, şehirleşme, trafik ve hızlanan hayat bizlerin maalesef istediğimiz konuya yeterince zamanımızı ayırmamıza ve o konuyu derinliğine ele almamıza engel oluşturmaktadır. Daha açık bir ifadeyle zaman bize yeterli olamamaktadır. Bu noktada yaşamın hızlı akışına ayak uydurmamız sorunu temel bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karşılaşılan bu problem insanoğlu için gerçekten çok yenidir ve modern insana ait bir sorundur. Geleneksel toplumlar için zamanın yetişmemesi gibi bir problem yoktu. En azından günümüzde olduğu gibi yaşamın merkezinde duran bir sorun gibi yaklaşılmıyor ve öyle görülmüyordu. Oysa modern üretim tarzı ve yaşam biçimi böyle bir sorunla kaçınılmaz olarak karşılaşmamıza yol açmıştır. Ve nihayet yaşanan koşullar çerçevesinde ‘ zaman etkin bir şekilde nasıl kullanılabilir?’ sorusuna cevap aranmaya başlanmıştır. Bu soruya çok farklı cevaplar verilmiş ve temel ilkeler üzerinde uzmanlaşma, ihtisaslaşma sahası oluşturulmuştur. Bu noktadan sonra ‘zaman yönetimi’ diye uzmanlık isteyen yeni bir alan doğmuştur.

Zamanı etkin kullanmaya hepimizin ihtiyacı var. Ve zamanın etkin kullanımını deneme yanılma yoluyla öğrenecek kadar zamana sahip değiliz. Dolayısıyla uzmanlardan zamanın nasıl kullanılması gerektiğinden pratik tavsiyelere, günlük işlerimizi bu yolla nasıl kolaylaştıracağımızdan organizasyonlara oradan da bireysel yaşantımıza kadar her boyutta zamanın nasıl idare edilmesi ya da yönetilmesi gerektiğine dair bilgiler almak zorundayız.

İşte bu yazı dizisinde sizlerle zaman yönetiminin temel ilkelerini belirlemeye çalışacağız. Uzmanların üzerinde uzlaştığı görüşler çerçevesinde sizlerle zamanın etkin kullanımına dair temel kriterleri tartışmaya çalışacağız.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1660 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Copyright © 2007-2022
www.fenci.gen.tr Sizinle 12 Yıldır Birlikte!
Hatırla :   
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı