-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Bebeğinizi yatırarak beslemeyin
  Yazılar || Sağlık
   Bebeğinizi yatırarak beslemeyin


 

Bebeğinizi yatırarak beslemeyin
 

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi Yrd. Doç. Dr. Fatma Çelik, bebeklerde yatırarak beslemenin boğulma veya zatürreye neden olabileceğini bildirdi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeğin emme refleksinin normal besini yutma refleksinden çok daha farklı olduğunu belirterek, besini yutma refleksinin bebeklerde yaklaşık altıncı ayda geliştiğini, ancak zaman zaman bebekten bebeğe değişkenlik gösterebildiğini belirtti.

Annelerin bebeğe ek gıda verirken kucağına alıp beslemek yerine, arkasına bir yastık koyarak veya yastığa yatırarak vermeyi tercih ettiklerini belirten Çelik, annenin burada bebeğe hakim olmak, sağı solu kirletmesini önlemek ve daha kolay, çabuk yedirmeye çalışmak için böyle davrandığını kaydetti.

Çelik, kimi annelerin yedirme sırasında bebeğin elini tuttuğunu, çoğu zaman yemek için zorladığını belirterek, şunları söyledi:

"Halbuki yetişkin birinin, herhangi bir gıdayı yattığı yerde yemesi nasıl mümkün değilse, bebeğin de yattığı yastıkta bu tarz beslenmesi mümkün değildir. Biz bunu yapamıyorsak, bir bebeğin yapması hiç mümkün değil. Bu durumda ne oluyor, bebekler akciğerlerine besin kaçması sonucu zatürre oluyor. Çünkü anne sütü dışında besinlerin steril olması güçtür.

Herhangi bir besin maddesinin steril veya değil akciğerlere kaçması orada birçok enfeksiyonun gelişmesine neden olur. Bazen de bebekler o kadar çok ciğerlerine besin kaçırırlar ki o kaçırdıkları madde yüzünden nefesleri kesilip ölebilirler. Bu bir anda olur. Ne anne ne de doktor yetişemez o anda yapacak hiçbir şey yoktur."

Çelik, annelerin bebeklerini beslemek için başvurdukları yatırarak beslenmenin acelecilikten ve tembellikten kaynaklandığını, bu beslenme şeklinin son derece yanlış olduğunu kaydetti.

Bazen bebeklerin kendilerini yatış pozisyonundan kurtarmak için ağzına konulan besinleri ağzında tutarak yutmadığını, ya da dışarı püskürttüğünü anlatan Çelik şöyle konuştu:

"Anne, bebeğinin iştahsız, kusan, ağzına konulan yemeği dışarı çıkaran bebek olduğunu düşünür. Oysa bu bebeğin içgüdüsel olarak kendini korumasıdır. Yani bebek boğulmamak için ağzına konulan besini yutmayı reddeder. Bu arada başını kaldırmaya çalışır, annesi onu geri yatırır.

Bu son derece yanlıştır. Hiçbir anne bebeğinin ölmesini istemez, ama farkında olmadan, acelecilikle birçok hata yapabilir. Bu durumda zayıf, başını kaldıramayacak kendini kurtaramayacak pozisyondaki bebeklerin ölmesi kaçınılmazdır. "

Çelik, ağlayan bebeğin asla beslenmemesi gerektiğini, bebek hem yatırılmış hem de ağlıyorsa ağzına besin konulduğu zaman ilk yapacağı hareketin, ağlarken nefesini geri çekmek olduğunu ifade ederek, bu arada ağzında besin varsa tüm besin maddelerinin olduğu gibi ciğerlerine dolduğunu belirtti.

Ağlayan bebeğin ağzına ne su ne de yemek konulmaması uyarısında bulunan Çelik, "Bebek ağlıyorsa beslemek için susması beklenmelidir. Ağlayan bebeğin ağzı zorla açılarak, ya da yatırılarak, elleri tutularak beslendiğinde her an ciğerlerine besin kaçarak boğulması mümkündür.

Yatırarak bebek beslenilmez, ağlayan çocuğun ağzına besin verilmez. Bebeklerde yedirmenin en ideal pozisyonu anne kucağıdır.

Bebek hem annenin sıcaklığını alır, hem de bebek yediği besini ve yediği şeyi koklar" dedi.

[ Yazan : vuslat | Okunma : 1235 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-23

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-25

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-26

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-22

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-20

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-17

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-21

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-24

Tüm Dosyalar

Copyright © 2007-2021
www.fenci.gen.tr Sizinle 14 Yıldır Birlikte!
Hatırla :