-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Nefesi burnunuzdan alın
  Yazılar || Sağlık
   Nefesi burnunuzdan alın


Nefesi burnunuzdan alın

Mevsim geçişleriyle birlikte rüzgarların arttığı bu dönemde bağışıklık sistemini güçlü kılan besinlerin tercih edilmesi gerektiği belirtilerek, doğal bir filtre gibi çalıştığı için mümkün olduğunca burundan nefes alması tavsiye edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, mevsim dönüşlerinin insanlarda çok sancılı adaptasyon süreçlerini oluşturduğunu belirterek, "Çünkü vücut iklimsel değişiklere adapte olmak için birtakım hormonal düzenlemeler yapmak zorunda. Bu da bazı dokularımızı hücrelerimizi yoruyor ve hastalıklara karşı dirençlerini düşünüyor" dedi.

Mevsim dönüşlerinde insanlarda yorgunluk, bitkinlik, halsizlik gibi belirtilerin ortaya çıktığına dikkati çeken Prof. Dr. Erdem, insan vücudunun bu dönemde enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Erdem, havalarında soğumaya başladığını, bu nedenle de vücudun direncinin düşürülmemesi için bağışıklık sistemini güçlü kılan besinlerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Beslenmemize dikkat etmemiz lazım. Doğal yollarla alacağımız vitaminle bağışıklık sistemimizi güçlü kılmayız. Aynı zamanda C vitamini takviyesi alınması da yararlı olur."

Prof. Dr. Erdem, havaların soğumasıyla birlikte esen rüzgarla hareket eden partiküllerin taşıdığı mikropların hastalıklara neden olduğunu ifade ederek, "Mevsim geçişleriyle birlikte rüzgarların arttığı bu dönemde mümkün olduğunca burnumuzdan nefes almamız lazım. Çünkü burnumuz doğal bir filtre gibi çalışmaktadır ve rüzgarla birlikte hareket eden mikropları tutacaktır" diye konuştu.

"Grip aşısı her yıl yaptırılmalı"

Prof. Dr. Erdem, mevsim dönüş sürecinde gribal enfeksiyonların küresel bir salgın şeklinde Türkiye'den geçtiğini bildirerek, şunları söyledi:

"Grip aşısı, bağışıklık sistemine göre her vücutta farklı reaksiyon gösteriyor. Tespit edilmiş grip etkenlerinden antijenleri vücudunuza alıyorsunuz. Bu antijenlere karşı vücudunuz antikor oluşturuyor yani bağışıklık mekanizmasını doğrudan uyarıyorsunuz. Aşılanmayla bu bağışıklık sistemini uyardığınız için buna karşı verilen reaksiyon bireyler arasında farklılıklar gösterebiliyor."

Aşıların her yıl bir önceki yıla göre daha fazla virüs içerdiğini, bu nedenle de her yıl düzenli grip aşısı yaptırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Erdem, şunları kaydetti:
"Grip aşısının yıldan yıla daha fazla koruyucu etkisi vardır. Çünkü her yıl bir önceki yılın izole edilmiş yüksek oranda salgın yaptığı tespit edilmiş virüsün antijenleri aşıya dahil ediliyor. 1 yaşla 36 ay arasındaki bebeklere yarım doz, diğer bireylere ise tam doz grip aşısı yapılabilir."


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1293 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

5-6-7-8.Sınıf 2.Dönem Yıl Sonu ŞÖK Tutanakları

Fen Bilimleri Dersi Yıl Sonu Zümre Toplantı Tutanakları

Güneş Sistemi

İNSandA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

Destek ve Hareket Sistemi

GÜNEŞ VE AY TUTULMALARI

Boşaltım Sistemi

Bileşke kuvvet

AYNALAR

Dolaşım Sistemi

IŞIĞIN KIRILMASI VE MERCEKLER

BİTKİ VE HAYVANLARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

AMPULLERİN BAĞLANMA ŞEKİLLERİ

IŞIĞIN SOĞURULMASI

Sindirim Sistemi

Tüm Dosyalar

Copyright © 2007-2022
www.fenci.gen.tr Sizinle 15 Yıldır Birlikte!
Hatırla :