-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

En Yuvarlak Nesne
  Yazılar || Bilim
   En Yuvarlak Nesne


En Yuvarlak Nesne
En Yuvarlak Nesne

14. yüzyılda Papa, ressam Giotto di Bondone?den sanatını göstermesini istediğinde Bondone, sadece eliyle kusursuz bir çember çizer ve ?Bu yeter de artar...? der. Bilim insanları da bu türden bir uğraşa giriştiler. Amaç neredeyse kusursuz küre üretmek.

Peki, kusursuz bir küre ne işe yarar?

Bilim insanları ?kilogram problemi?ne çözüm bulmak için çeşitli yöntemler deniyorlar. Kullandığımız ölçüm birimleri önceleri belirli bir fiziksel nesneye bağlı olarak tarif ediliyordu. Örneğin 1 metre, ekvatordan kuzey kutbuna olan uzaklığın 10 milyonda birine denk gelen uzunlukta bir platin-iridyum çubuğun uzunluğu olarak tarif ediliyordu. Şu an ise 1 metre, ışığın mutlak vakumda saniyede yol aldığı uzaklığın 299.792.458?de biri olarak tarif ediliyor. Kilogram hariç diğer bütün ölçü birimleri günümüzde fiziksel bir nesneye bağlı kalmaktan çıktı. Kilogram ise şu an Paris?in dışında saklanan 120 senelik bir platin-iridyum kütlenin ağırlığı olarak tanımlanıyor.

Ölçüm birimlerinin bir fiziksel nesneye bağlı olmasındaki sakınca ise bu nesnenin özelliğinin zamanla değişebilecek olması. Metreyi tanımlayan çubuğun uzunluğu sıcaklıkla değişiklik gösterebilirdi. Bu yüzden bilim insanları da kilogramın tanımını bu nesneden bağımsız olarak yapmaya çalışıyorlar.

Bu probleme çözüm bulmaya çalışan gruplardan biri olan ?Avagadro Projesi? üyeleri, kilogramı belirli sayıdaki silikon atomunun ağırlığı olarak tanımlamak istiyorlar. Bu silikon atomlarının tam sayısını bulmak içinse devreye kusursuz küreler giriyor. Bu küreler ortaya çıktıktan sonra araştırmacılar her kürede kaç adet silikon atomu olduğunu hesaplamaya çalışacak.

Kürelerin yapımı için çalışan Achim Leistner, bu proje için emeklilikten geri dönmüş. Ortaya çıkan kürelerin başyapıtları olduğunu söylüyor ve belirli bir noktadaki hata payının en fazla 0.3 nanometre, kavisteki hata payının ise 60-70 nanometre olduğunu ekliyor. Yani bu küreler dünyamız kadar olsaydı en fazla 1.5 santimlik bir çıkıntıyla karşılaşılabilirdi.

Fakat bu yönteme itirazlar da var. Bu yöntemin kabul edilmesi için Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçümler Komitesi tarafından onay verilmesi gerekiyor. Bazı ölçümbilimciler, Avagadro Projesi?nin kilogramı bir fiziksel nesneden kurtarıp bir diğerine bağlayacağını ifade ediyorlar. Kilogramın manyetik alanlar ve elektriksel güçlerle ifade edilebileceği belirtiliyor. 

Derleyen: Sinan Erdem
Kaynak: http://technology.newscientist.com/article/dn14229-roundest-objects-in-the-world-created.html
Fotoğraf: CSIRO

01.07.2008

[ Yazan : vuslat | Okunma : 3288 ]Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :