-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Gemi Rotasından Efsaneler
  Yazılar || Fen Ve Teknoloji
   Gemi Rotasından Efsaneler


Gemi Rotasından Efsaneler

Geçtiğimiz haftalarda tüm dünyada "Atlantis bulundu!" haberi yayıldı. İddiaya göre dünya haritalarını gösteren Google Earth programından bakıldığında Batı Afrika yakınlarında okyanus dibinde kusursuz dikdörtgenlerden oluşmuş şehir harabeleri vardı.  Bu sanal haritaya bakıp mimari çizimleri andırdığı, çok düzenli olduğu, gizemli olduğu, tam da Platon'un tarif ettiği yerde bulunan Atlantis harabeleri olduğu, hatta uzaylıların okyanus tabanında sürdükleri tarlalar olduğu gibi yorumlar yapıldı ve internet ağı başta olmak üzere çeşitli şekillerde yayıldı. Bu habere yer verme konusunda çok hızlı davranan kaynaklar olayın gerçek yüzünü anlatan Google'ın açıklamalarınaysa nedense aynı ilgiyi göstermediler.

Google'ın resmi blog sayfasında bu "garip yollar"ın yer aldığı alanların bilgilerini toplayan iki bilim insanının da katkıda bulunduğu geniş bir açıklama yayımlandı ve bu izlerin gerçekte var olmadığı yalnızca haritalarda göründüğü anlatıldı. Bu açıklamada güneş ışığı, lazer ve diğer elektromanyetik ışınımların okyanus yüzeyinden en fazla 30 metre kadar derine inebildiği, oysa okyanusların ortalama derinliğinin 4 kilometre olduğu ve dolayısıyla okyanus haritalarını çıkarmak için sonar dalgalarının kullanılmasının en verimli yöntem belirtildi. Sonar yardımıyla harita çıkarma yönteminde sesin gemiden başlayıp okyanus tabanından tekrar gemiye yansıdığı zaman ölçülür ve okyanus tabanının ne kadar uzakta olduğu hesaplanır. Çok fazla gürültü çıkartılarak veri kaybı yaşamamak için gemi oldukça yavaş ilerlemek zorunda. Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar "Yöntem yalnızca geminin altında yer alan bir şeridi ölçebildiğinden çıkarılan haritalar çoğunlukla geminin izlediği yolu da gösterir." diyorlar. Açıklamaları şöyle devam ediyor: "(Atlantis söylentilerine konu olan) Bu durumdaysa olası bir hata nedeniyle bir geminin sebep olduğu yankılanma (uyduyla yapılan ölçümlerle hesaplanan) çevre alanına göre %1 daha derin ve bu da geminin rotasının daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına sebep oluyor."

Google Earth'ün okyanus haritaları da kara haritaları gibi birçok parçanın birbiri üzerine eklenmesinden ve yamanmasından oluşuyor. Karasal alanlarda bu yamalar arasında çok net farklılıklar görebilirsiniz. Görüntüleri kaydeden aygıtlar ve kameralar arasındaki çözünürlük farkları yamalar arasındaki ayrımın görülebilmesini sağlıyor. Programa girilen görüntü ve veri sayısı arttıkça bu farklılıklar gideriliyor. Okyanus tabanlarına ait haritalar çoğunlukla uydulardan sağlandığı için düz ve ayrıntısız. Sonar dalgalarıyla elde edilen haritalarsa daha detaylı ve net ama tüm okyanus tabanını kapsamıyor. Bu iki kaynağın verileri birleştirildiğinde de ortaya şeritler arasında geniş düzlük görüntülerini andıran görüntüler çıkıyor. Bu görüntüleri okyanus haritalarının birçok yerinde bulabilirsiniz. Hawaii adalarının kuzeyinde yer alan bu alan gibi:

 

Derleyen: Özden Hanoğlu
Kaynak: http://googleblog.blogspot.com/2009/02/atlantis-no-it-atlant-isnt.html
Görüntüler Google Earth'den alınmıştır

 


[ Yazan : vuslat | Okunma : 2260 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :