-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Hamileyken iki katına çıkan ihtiyaç...
  Yazılar || Sağlık
   Hamileyken iki katına çıkan ihtiyaç...


Gençleştiren, kanseri önleyen ve anne karnında bebeği besleyen vitaminler.

Bebeklikten ölüme kadar her dönemde kalsiyum en çok ihtiyaç duyulan minerallerden biridir. Anne hem kendi hem bebek için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Günlük ihtiyaç normal bireylerde ortalama 600 mg. iken hamilelerde bu miktar 1100 mg.?a kadar çıkar...

Kalsiyum:

Özellikle kadınların her dönemde en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biri kalsiyumdur. Vücudun birçok noktasında görevi olan kalsiyumun yararları çoktur.

İşte bazıları:

Kemik, diş ve dişetlerinin oluşumunda görevlidir.
Kalbin düzenli ve sağlıklı çalışmasında önemli işlevleri vardır.
Kandaki kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcıdır.
Kanser oluşumunu engelleyebilir.
Toksik bir metal olan kurşunun vücutta emilmesini engeller.

AŞIRI TUZ KALSİYUMU ENGELLER

 Bu kadar önemli görevleri olan mineralin vücuttan atımını kolaylaştıran faktörler vardır. Demirle birlikte alınırsa emilimi engellenmiş olur. Aşırı fosfor ve magnezyum alımı yine aynı etkiyi gösterir. Akollü içecekler, kahve ve aşırı tuz vücuttan kalsiyum kaybına neden olabilir. Vücutta kalsiyumun olumlu etkilerini görebilmek için düzenli ve dengeli beslenmek ön plana çıkar.

En zengin kaynakları olan süt ve ürünlerinden, yeşil yapraklı sebzelerden ve deniz ürünlerinden zengin bir beslenme programında ihtiyaç tamamen karşılanabilir. Anne hem kendi hem bebek için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Günlük ihtiyaç normal bireylerde ortalama 600 mg. iken hamile kadınlarda bu miktar 1100 mg.?a kadar çıkmaktadır. Tüm bu vitamin ve minerallerin insan metabolizması üzerindeki olumlu etkileri tartışılmazdır.

Bu olumlu etkilerin tümünden faydalanabilmek için gün içersinde oluşturulan beslenme düzeni ve besinlerin hazırlanma - pişirilme şekilleri önem taşır. Anne adayının sağlıklı ve dengeli beslenmesi sadece doğacak bebeği için değil kendi sağlığı için de büyük önem taşır.

Gün içersinde acıkma hissi her türlü besinle bastırılabilir ancak doğru besinler tercih edildiğinde vücutta maksimum fayda sağlamış olur. Gün içersinde 1 porsiyon eti , 2-3 porsiyon süt-yoğurdu , 5-6 porsiyon sebze ve meyveyi, ekmek , çorba ve pilav - makarna gibi karbonhidratlar yeterli miktarda alındığında ve tüm bu besinler ana ve ara öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılırsa vücutta herhangi bir yetersizlik beklenemez.

C Vitamini

Vücutta önemli görevleri olan bir vitamindir:

Dokuların tamiri için gereklidir.
Kanseri önlemeye yardımcıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Hastalıklara karşı korur.
Sağlıklı diş etleri için gereklidir.
Kan kolesterolünü ve tansiyonu düşürür.
Yara iyileşmesinde etkilidir.
Yaşlanmayı geciktirir.

Önemli etkilerinden dolayı her gün beslenmede bu vitamini karşılayacak besinler bulundurmak gerekir. Hassas bir vitamindir. Doğru tüketilmediğinde vitamin kaybı çok fazladır. Mümkün olduğunca ısıya maruz bırakmamak gerekir. Doğranıp bekletilen sebze ve meyvelerde de yüzde 70 kayıplar görülür. Bu nedenle taze alınan sebze ve meyveler 1-2 gün içersinde tüketilmelidir. Sofraya en son gelmelidirler. Doğrandıktan hemen sonra tüketilmelidirler.

En zengin C vitamini kaynakları:

Yeşil ve kırmızı biber
Çilek, kiraz gibi meyveler
Portakal, mandalina, greyfurt, limon
Ispanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler
Soğan

Kavundur Ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, kortizonlu ilaçlar vücutta C vitamininin kullanımını azaltır. Bu nedenle alımları artırmak gerekir. Günlük ihtiyaç ortalama 75 mg.dır. Anne adaylarının ek olarak 30 mg. alması gerekir. Temini kolay bir vitamin. Her ana öğüne sebze veya salata, ara öğünlere de meyve eklendiğinde C vitamini ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir.

D Vitamini

Yağda eriyen bir vitamindir. Büyümede etkili bir vitamindir. Özellikle çocukların kemik ve diş gelişimi üzerinde etkilidir. Kalp atımının düzenlenmesinde etkilidir. Besinlerle de alacak olsak vücutta kullanılabilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyar. bu nedenle hamile annenin haftada 3-4 kez 15` er dakika el, kol ve yüzünü güneşe bırakmalıdır. Saati önemlidir. Güneşin dik gelmediği sabah veya akşam üstü saatleri daha uygun olacaktır. Gıda olarak en iyi kaynaklar:

Balık yağı
Deniz balıkları
Yumurta sarısı
Süt
Yulaf ezmesidir.

Vücutta işlevini görebilmek için 10 mcg. D vitaminine ihtiyaç vardır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak AKÇAYOĞLU


[ Yazan : vuslat | Okunma : 2204 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :