-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

İstenmeyen İletiler Nasıl Para Kazandırıyor?
  Yazılar || Bilim
   İstenmeyen İletiler Nasıl Para Kazandırıyor?


İstenmeyen İletiler Nasıl Para Kazandırıyor?
İstenmeyen İletiler Nasıl Para Kazandırıyor?

Tanımadığınız kişiler tarafından e-posta yoluyla gönderilen reklam amaçlı iletilere ?spam? da deniyor. Bir araştırmaya göre internette dolaşan her 12 buçuk milyon spam iletiden sadece 1 tanesi işe yarıyor.

Etki oranı bu kadar az olan bir sistemin neden kullanıldığını araştıran California, Berkeley ve San Diego üniversitelerindeki araştırmacılar, bu yöntemi kullananların her yıl büyük miktarlarda gelir elde ettiklerini ortaya koydu.

Büyük spam çalışmalarını yürütenler genellikle, ev ve ofis bilgisayarlarına yerleştirdikleri virüsler sayesinde kullanıcıların adres defterlerindeki diğer kullanıcılara da ulaşarak büyük spam ağları kuruyorlar.

Araştırmacılar, bu konuyu araştırmanın en iyi yolunun kendi spam operasyonlarını yürütmek olduğunu düşünerek ?Storm? adı verilen çok büyük bir spam sisteminin bir kısmını ele geçirmeyi başarmışlar. Storm?un 1 milyondan fazla bilgisayarı ele geçirerek spam operasyonlarını gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Araştırmacılar yaklaşık 76000 bilgisayarlık bir bölümün kontrolünü ele geçirerek sahte bir ilaç satış sitesine yönlendiren iletiler göndermişler. 26 günde gönderilen 469 milyon ileti sonrasında 28 satış yapılmış. Bu sayılar, operasyonun başarı oranını 10 milyonda 1 olarak belirliyor. Normalde ise bu tür operasyonlarda başarı oranı ortalama %2.15 olarak kaydedilmiş.

Grubun gönderdiği iletiler ortalama başarıya ulaşsaydı 26 günde 2732 Amerikan Doları değerinde satış yapılabilecekti. Bu miktar, Storm ağının tümü kullanılsaydı günlük 7000 $?a ulaşacaktı.

Uzmanlar, spam ileti göndermenin masraflarını arttırarak spamcıların karlarını düşürecek karşı saldırılar sayesinde bu tür iletilerin yaygınlığının azaltılabileceğini düşünüyor.

Derleyen: Sinan Erdem
Kaynak: http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/7719281.stm

12.11.2008
TÜBİTAK

[ Yazan : vuslat | Okunma : 1631 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :