-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Neye Bakıyorsunuz?
  Yazılar || Bilim
   Neye Bakıyorsunuz?


Neye Bakıyorsunuz?
Neye Bakıyorsunuz?

Japon bilim insanları, amacı insanların baktıkları şeyleri beyinlerindeki aktiviteleri analiz ederek yeniden oluşturmak olan bir çalışmalarının sonuçlarını açıkladılar.

?Karşımızdakine bir mesaj iletmek istediğimizde zorunlu olarak vücudumuzu hareket ettiririz: Diyafram, dil ve dudaklarımızı oynatarak konuşuruz ya da ellerimizi ve kollarımızı kullanarak bir şeyler yazarız. Karşımızdakinin beyninden bilgiyi direkt olarak alabilseydik vücudumuzu hareket ettirmemiz gerekmezdi, anlatmak istediğiniz şeyi zihnimizde canlandırmamız iletişim kurmamız için yeterli olurdu.? diyor araştırma grubunun lideri. Araştırmacılar çalışmalarının konuşma güçlüğü çeken insanlara ve zihinsel hastalıkların tedavisinde çalışan doktorlara yardımcı olacağını düşünüyorlar.

?Görme? işinde, gözümüze düşen ışık gözün arka tarafında elektrik sinyallerine çevrilir ve beynimizin görme merkezi tarafından işlenir.

Japon bilim insanları, beynin görme merkezini (hastanelerde de kullanılan) bir tarayıcıyla tarayarak etkinlik desenlerini çıkarmışlar. Sonrasında araştırmacılar beyin aktivite desenlerini resimlere çevirecek bir yazılım programı üreterek iki gönüllüyle aracılığıyla deney yapmışlar. Bu iki kişiye siyah, beyaz ve gri tonlarında, 400?den fazla ve birbirinde farklı resim gösterirken beyinlerini taramışlar ve bunu yazılım programlarını kalibre etmek için kullanmışlar. Sonrasında gönüllülere siyah-beyaz geometrik şekiller ve harfler gösterilerek deneyler yapılmış. Grubun yazılım programı, gönüllülerin beyin aktivitelerini gösteren desenlerden yola çıkarak neye baktıklarını ortaya çıkarmış -orijinal görüntülere göre oldukça bulanık olsalar da.

Araştırmacılar bir sonraki hedeflerini ?Kişinin beyninde bir resimi nasıl canlandırılabileceği, nasıl gözünün önüne getirtilebileceğinin incelenmesi? olarak açıkladılar.

Derleyen: Özden Hanoğlu
Kaynak: http://www.reuters.com/article/scienceNews/idUSTRE4BG2WK20081217?feedType=RSS&
feedName=scienceNews

Haber Tarihi: 17 Aralık 2008
Fotoğraflar: Stockxpert

18.12.2008

[ Yazan : vuslat | Okunma : 1915 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :