-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Bakteriler Nasıl Yüzerler?
  Yazılar || Bilim
   Bakteriler Nasıl Yüzerler?


Bakteriler Nasıl Yüzerler?
Bakteriler Nasıl Yüzerler?

Bizler yüzerken suyun akışkanlığından çok kollarımız ve bacaklarımızla yaptığımız hareketler yüzme hızımızı ve yönümüzü belirler. Sudaki minik organizmalar içinse durum tam tersidir, onların hareketleri içinde bulundukları sıvının kaprislerinin izin verdiği ölçüdedir. Bal dolu bir havuzda yüzerek ilerlemeye çalıştığınızı düşünün, bir bakteri için su içinde hareket etmek yaklaşık bu zorluktadır. Bakterilerin sıvı içindeki hareketlerinde sürüklenme kuvvetlerinin etkisi baskındır.

Bilim adamları Caulobacter crescentus (haber fotoğrafı) adlı bakterinin yüzme örüntülerini çok detaylı inceledi. Bulguların diğer pek çok bakteri için de geçerli olduğunu düşünüyorlar. Bakterinin hareketlerinin sürüklenme kuvvetlerinden ve Brownian Hareketi ismini verdikleri bir olgudan etkilendiğini buldular. Bu araştırmadan elde edilen bilgilerle bakterilerin nasıl yiyecek aradığı, yüzeylere nasıl yaklaştıkları ve bu yüzeylere nasıl "yapıştıkları" konularına ışık tutulabilecek.

Yukarıdaki çizim, bakterinin başının ve kuyruğunun ters yönlü dönme hareketlerinin oluşturduğu sürüklenme kuvvetini gösteriyor. Bu sürüklenme kuvveti sayesinde bakteri akışkan madde içinde bakterinin yüzmesine yardım ediyor.

Caulobacter bakterisinin yüzmesindeki öbür etmen, Brownian Hareketi, aslında bir zikzak hareketi. Sıvı içindeki batık moleküller çevrelerindeki su moleküllerine karşı koyarlar. Bu karşı gelme hareketi Caulobacter'in su molekülleri tarafından bir pinpon topu gibi hareket ettirilmesine neden oluyor. Bu zikzak hareketi tek hücrelilerin neden her zaman istenilen yüzeye tam yaklaşamadığı konusuna da bir açıklık kazandırıyor: Pinpon topu olarak her zaman her istedikleri yere gidemeyebiliyorlar.

Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar basit hücreli canlıların beslenme alışkanlıklarını anlamada yardımcı olacağı düşünülüyor. Bilim insanları bakterilerin yüzeylere nasıl ulaştıklarını incelemek için veya kanla dolaşan trombositlerin nasıl tutunduklarını anlayabilmek için de bu sonuçlardan yararlanabilirler.

Derleyen: Özden Hanoğlu
Haber Tarihi: 19 Kasım 2008
Kaynak:
http://news.brown.edu/pressreleases/2008/11/brownian
Fotoğraf: Guanglai Li/Brown University

20.11.2008


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1924 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :