-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
İnternet Sipariş
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Çocuğunuz sürekli bir şeyler kırıyorsa göz tembelliği olabilir
  Yazılar || Sağlık
   Çocuğunuz sürekli bir şeyler kırıyorsa göz tembelliği olabilir


Çocuğunuz sürekli bir şeyler kırıyorsa göz tembelliği olabilir

Altı yaşındaki Damla Su Yavuz, geçtiğimiz günlerde gözünde çıkan arpacık nedeniyle doktora gitti. Muayene sonucunda Yavuz'un halk arasında 'göz tembelliği' diye bilinen ambliyopi hastası olduğu ortaya çıktı. Yavuz'a beş numara gözlük verildi ve hemşire olan annesine biraz geç kalındığı ifade edildi.

Aslında Yavuz'un yaşadığı sıkıntıyı Türkiye'de her yüz çocuktan üç tanesi yaşıyor. Hastalığın farkına ise çoğunlukla okul tahtasının başına geçildiği zaman varılıyor. Bu süreden sonra da tedavi imkanı zorlaşıyor. Ambliyopinin 8-9 yaşından sonra tedavisinin imkansız olduğunu anlatan İstanbul Medicine Hastanesi Göz Hastalıkları ve Genel Cerrahisi Uzmanı Adem Özkan, "Üç yaşından önce mutlaka göz doktoruna gidilmelidir. Çünkü bu hastalığın tedavisi bu yaşlarda gerçekleşiyor.'' diyor.

Minik Damla Su'nun annesi hemşire Pınar Yavuz, çocuğunun küçüklüğünden beri sürekli önündeki eşyaları devirdiğini ve yakınındaki cisimleri seçemediğini söylüyor. Bu durumu sürekli sakarlığa vuran aile, altı yaşına kadar çocuklarının göz hastası olduğundan şüphelenmemiş. İki hafta önce ise gözünde arpacık çıkan Damla Su, doktora götürüldüğünde ambliyopi hastası olduğu öğrenilmiş. Doktor küçük kıza gözünün rahatlaması için beş numara gözlük vermiş. Kızının gözlüğü taktıktan sonra rahatladığını dile getiren hemşire Pınar Yavuz, "Sakarlığı da azaldı. Daha dikkatli oldu.'' diye konuştu. Damla Su için şu anda gözlük tedavisi uygulanacak. Cerrahi müdahale ise düşünülmüyor.

8-9 yaşından sonra tedavisi çok zor

Dr. Adem Özkan, ambliyopinin genelde okul çağlarında fark edildiğini, bunun da geç bir dönem olduğunu kaydediyor. Hastalığın 8-9 yaşlarından sonra tedavisinin imkansız olduğuna dikkat çeken Özkan, "Okulöncesi çocuğun şikâyetlerini anlatamaması ve fark edememesi nedeniyle tedavi şansı kaybediliyor.'' ifadelerini kullanıyor. Bu noktada aileleri uyaran Özkan'a göre, her çocuk 2-3 yaşındayken mutlaka bir göz uzmanına götürülmeli. Çünkü bu dönemde göz hekimleri tarafından çocuğun gözüne bir damla damlatılarak ve özel aletlerle yapılan ölçümlerle hastalık saptanabiliyor. Erken tanısı konulan bu hastalığın tedavisinin de kolay olduğunu aktaran Özkan, "Tedaviside çok basit. Kapama dediğimiz daha iyi gören gözün kapatılıp tembel gözü kuvvetlendirip, çalıştırma prensibine dayanmaktadır. Belli bir süre sonra görme oranı yüzde 10'larda olan tembel gözün görme oranı yüzde 80'lere çıkabiliyor.'' şeklinde konuştu.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1587 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Copyright © 2007-2022
www.fenci.gen.tr Sizinle 12 Yıldır Birlikte!
Hatırla :   
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI ÇIKTI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
İnternet Sipariş