-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Koza ve Kelebek
  Yazılar || Kişisel Gelişim
   Koza ve Kelebek


KOZA VE KELEBEK
Bir gün, bir kozada küçük bir delik açildi ve bir adam bedenini bu küçücük delikten çıkarmaya çalışan kelebeği saatlerce seyretti.
Sonra, kelebek sanki daha fazla ilerlemek istemiyormuş gibi durdu. Sanki,ilerleyebileceği kadar ilerlemişti ve artık daha fazla ilerleyemiyordu.  Ve adam, kelebeğe yardim etmeye karar verdi. Eline bir makas aldı ve kozayı keserek deliği büyüttü. 
Kelebek kolayca dışarı çıktı.
Fakat bedeni kocaman ve kanatları kuru ve buruşuktu. 
Adam, kelebeği izlemeye devam etti, çünkü zamanla kanatlarının büyüyüp bedenini taşıyabilecek kadar genişleyebileceğini umut ediyordu. 
Fakat bu olmadı! 
Gerçekte, kelebek ömrünün geri kalanını o kocaman bedeni ve kuru, buruşuk kanatları ile etrafta sürünerek geçirdi. Uçmayı hiç başaramadı. 
Adamın bu aceleci iyiliği içinde anlayamadığı, bu kısıtlayıcı kozanın ve kelebeğin o küçücük delikten dışarı çıkmak için verdiği mücadelenin, kelebek için  gerekli olduğuydu, çünkü bu, Allah'ın, yasam  sıvısının kelebeğin bedeninden kanatlarına doğru akmasını sağlamak için bulduğu yoldu, böylece kelebek kozadan kurtulduğu anda uçmaya hazır olabilecekti.  Bazen mücadeleler, hayatımızda tam olarak gerek  duyduğumuz şeylerdir. Eğer Allah , hayatımıza hiçbir  engelle karsılaşmadan devam etmemize izin verseydi sakat kalırdık. Simdi ve daha sonra olabileceğimiz kadar güçlü olmazdık.  Asla uçamazdık.

Güç istedim...  Ve Allah , beni güçlü yapmak için karsıma Zorluklar çıkardı. 
 
Bilgelik istedim...  Ve Allah bana çözmek için Sorunlar verdi. 

Zenginlik istedim...  Ve Allah çalışmak için bana Beyin ve güçlü kaslar verdi. 

Cesaret istedim...  Ve Allah üstesinden gelmem için bana  Tehlike verdi. 

Sevgi istedim...  Ve Allah yardım etmem için Sorunlu insanlar verdi. 

İyilik istedim...  Ve Allah bana fırsatlar verdi.  İstediğim hiçbir şeyi elde etmedim  İhtiyacım olan hersiyi elde ettim.

[ Yazan : vuslat | Okunma : 6940 ]Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :