-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Başarının sırrı birinci sınıfta
  Yazılar || Serbest Kürsü
   Başarının sırrı birinci sınıfta


Başarının sırrı birinci sınıfta

İlköğretim birinci sınıfın anne ve baba desteği ile sorunsuz geçmesi öğrencinin okul yaşamında başarılı olmasını sağlıyor..
İlköğretim birinci sınıf hem çocuklar hem de anne ve babalar için okul yaşamında ilk deneyimin yaşandığı aşama. Daha önce ilköğretimde çocuk okutmayan aileler için bu dönem deneme yanılma yöntemi ile geçiyor. Oysa çocuğun aile desteğine gereksinim duyduğu bu zorlu dönemin bilinçli bir anne ve baba desteği sayesinde kazanımlara dönüştürülmesi mümkün. Çocukları ilköğretime başlayan anne ve babalar için gereken desteği sağlamak ve ilköğretim birinci sınıfın önemine dikkat çekebilmek için Tüm Özel Öğretim Kurumları (TÖDER) "Eğitim Başarmaktır: İlköğretim Birinci Sınıf Anne ve Baba Kitabı" isimli yayını çıkardı. Kitabı eğitimci Prof. Dr. Adil Çağlar kaleme aldı.

AİLELER FARKINDA DEĞİL
8 yıllık ilköğretimin birinci sınıfta yapılandırıldığına değinen Çağlar, anne ve babaların bilinçlenmesi ile bu dönemin sorunsuz yaşanabileceğini ve bu sayede daha sonraki öğretim yıllarının da başarı ile geçirilmesinin sağlanabileceğini vurguluyor. Birçok aile için birinci sınıfın "okuma yazmanın öğrenildiği yer" olarak tanımlandığını söyleyen Çağlar, ailelerin bu sınıfın ne kadar önemli olduğunun farkında olmadıklarını belirtiyor: "Burası sadece bir sınıf değil, 8 yılın ve ortaöğretimin yapılandırıldığı bir yer. Anne babanın deneyiminin olmaması, öğretmenlerin motivasyonsuzluğu ve sınıf mevcutlarının fazlalılığı gibi nedenlerle bu sınıf ihmal ediliyor. Halbuki çocuk bu sınıfta sosyalleşmeyi, grup içerisinde olmayı öğreniyor, kendi ve diğerlerinin farklılıklarını kabul ediyor." Kitabı velilere bakış açısı verebilmek için yazdığını söyleyen Çağlar bu sınıfta anne ve baba ile öğretmenin işbirliğinin sağlanmasının başarıyı getirdiğini vurguluyor.
 
Çağlar, eğitimde doğru bilinen yanlışları ise şöyle sıralıyor:

Erken okuma yazma öğrenen çocuk zekidir:
Önemli olan çocuğun nasıl öğrendiğinin belirlenmesidir. Ne erken okumayı öğrenen çocuk zekidir, ne de geç öğrenende zekâ geriliği vardır.

Erken okuma yazma öğreten öğretmen iyidir:
Birçok aile kasım ayında okuma yazmayı öğreten bir öğretmeni başarılı bulur. Öğrencinin okulunu sevmesi, arkadaşları ile mutlu olması ve birey olarak kendini ifade etmesi ile değerlendirilir. Okumayı ve yazmayı öğrenme yalnızca bu hedeflerden birisidir.

Sert öğretmen iyidir:
Öğretmen ailenin veremediği disiplini onlar adına verecek kişi değildir. Öğretmeni taşeron gibi kullanmayız.

İyi okul meşhur okuldur:
Önemli olan okulun çocuk için iyi olmasıdır

[ Yazan : vuslat | Okunma : 1801 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :