-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

PRATİK BİLGİLER / Pişirirken
  Yazılar || Sağlık
   PRATİK BİLGİLER / Pişirirken


Pişirirken

Et Suyundaki Yağlar

Eğer zamanınız varsa en kolay yol, et suyunu buzdolabına koyup yağın donarak üstte toplanmasını sağlamaktır. Donan yağı daha sonra yüzeyden rahatça toplayabilirsiniz.
Et suyu veya çorbanın yağını almak için bir başka yol da, çorbanın içine bir iki buz tanesi atmaktır. Çorbayı hafifçe ısıtın, yağlar buz taneciklerine yapışır. Yalnız, buzları erimeye başlamadan önce tencereden almayı unutmayın.

 

Süt Kaynatırken

Çok yağlı taze süt kaynatırken en çok şikayet edilen konu tencerenin dibini tutmasıdır. Eğer sütü koyacağınız kabı önce temiz suyla çalkalar ve kurutmadan içine sütü koyup kaynatırsanız, bu dertten kurtulursunuz. Dibi tutmayan tencerenizi temizlemek de daha kolay olacaktır.

 

Haşlanan Havucun Rengi

Haşlanan havuç suyun içinden çıkarılınca rengini kaybetmeye başlar. Bunu önlemek istiyorsanız, kaynayan suyun içinden çıkardığınız havuçları hemen soğuk suyun altına tutun ve birkaç dakika suyun altında bekletin.

 

Makarna Haşlarken Yapışmaması ve Taşmaması

Makarna haşlarken başında beklemezseniz genelde suyunu taşırırsınız. Özellikle yeni makarna yapmaya başlayanlar da makarnaların birbirine yapışmasını önleyemezler. İşte size her iki derdinize de derman olacak bir çözüm yolu; makarna haşlarken suyuna biraz tereyağı veya birkaç çay kaşığı bitkisel yağ katarsanız, tenceredeki suyun taşmasını ve makarnaların birbirine yapışmasını önlemiş olursunuz.

 

Dumansız Izgara

Evde ızgara keyfi yaşamak istediniz ve fırının ızgarasında dumansız ve dertsiz ızgara yapmak niyetindesiniz. O zaman fırının dibine bir fincan su koyun. Su, dumanı ve yağı emecektir.

 

Kızartmaların Tavaya Yapışması

Kızartma veya sote yaparken yiyeceklerin tavaya yapışması sorununu, tavayı yağ koymadan önce iyice ısıtarak aşabilirsiniz.

 

Köftenin Tavaya Yapışması

Köfte ısıtırken tavanın dibine koyacağınız bir dilim pastırma veya ince jambon, köftelerin tavaya yapışmasını engelleyecektir.

 

Yeni Tava Kullanırken

Eğer tavanız yeni ve ilk kez kullanacaksanız, içine bir miktar sirke koyarak kaynatın. Böylece yiyecekleriniz tavaya yapışmayacaktır.

 

Kızartma Yaparken Yağ Sıçraması

Kızartma yaparken tavanın içine serpeceğiniz bir miktar tuz, yağın etrafa sıçramasını engelleyecektir.

Yağ sıçramasını engelleyecek bir diğer basit yöntem de tavanın üzerine metal bir süzgeç kapatmaktır.

 

Yemeklere Maydanoz İlavesi

Balık buğulama, fasulye pilaki, kabak gibi yemeklere dereotu ve maydanoz ilave edecekseniz, yeşilliklerinin ve tatlarının bozulmaması için bunları yemek piştikten sonra katın.

 

Yemeklere Tuz ve Şeker İlavesi

Yemeklerinize tuz ve şeker ilavesini pişmeye yakın yapın. Böylece yemekleriniz daha çabuk pişer.

 

Patateslerin Pişerken Dağılmaması

Patateslerin pişerken dağılmasını önlemek için pişmesine yakın tuz ilave edin. Böylece patateslerin dağılmasını önlersiniz.

 

Yumurta Haşlarken

Yumurta haşlanırken patlamasını önlemek istiyorsanız, tepesine bir iğne ile birkaç delik açın. Böylece su, yumurtanın kabuğundan içeriye girerek hem yumurtanın patlamasını önleyecek, hem de yumurtanız çok kolay soyulacaktır.

 

Rafadan Yumurta

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz, soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün.

 

Et Yemeklerine Ekstra Lezzet

Et yemeği yaparken yarım bardak suya, üç çay kaşığı sirkeyle birlikte yarım çay kaşığı da şeker katarsanız, yemeğinizin daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

 

Lezzetli Ciğer

Pişirdiğiniz ciğerin daha lezzetli olmasını istiyorsanız, ciğeri pişirmeden yarım saat kadar önce sütün içinde bir süre bırakın. Bu şekilde ciğerin tadına tat katacaksınız.

 

Lezzetli Sosisler

Sosislerinizin daha lezzetli olmasını sağlamak için pişirme suyuna çok az süt ekleyin ve orta ateşte pişirin. Hem sosisleriniz daha lezzetli olacak hem de bu işlem sosislerinizin çatlamasını önleyecektir.

 

Yemeğin Fazla Tuzu

Her zaman aynı ölçüyü tutturamayabilir ve yemeğin tuzunu biraz fazla kaçırabilirsiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken, tencerenin içine birkaç dilim çiğ patates atmaktır. Atılan patatesler, yemeğin tuzunu bir nebze olsun emecektir.

 

Patates Pişirirken

Patates pişirirken, pişirme suyuna koyacağınız bir kaşık sirke, hem patateslerin renginin sapsarı kalmasını sağlar hem de daha lezzetli olur.

 

Sütlü Soslara Tuz

Tuzun bazen sütü kestiğini unutmayın. Tabii önleminizi almayı da... Bu nedenle beşamel ve diğer sütlü soslar hazırlarken, kıvamlarını bulduktan sonra tuz koyun.

 

Pilavınızı Isıtırken

Pilavınızı tekrar ısıtırken tencerenin dibine yapışmasını istemiyorsanız, içinde su kaynattığınız bir kabın içerisine pilav tencerenizi koyunuz. Böylece pilavınız taneli kalacak ve tazeliğini koruyacaktır.

 

Sosisleri Çatlamadan Kızartmak

Sosisleri çatlamadan kızartmak istiyorsanız, kızartma işlemine başlamadan önce sosisleri birkaç yerinden bir iğne ile deliniz.

 

Tavada Ciğer

Tavada pişireceğiniz ciğerin yumuşak olmasını kızartma ununa ilave edeceğiniz bir tatlı kaşığı kadar karbonatla sağlayabilirsiniz.

 

Balık Kızartma

Balığınızın çıtır çıtır kızarmasını istemez misiniz? O zaman balığınızı önce sütün içine batırın, sonra unlayın ve tavaya atın. Kızarmış balığınız hem görüntüsü hem de lezzetiyle iştah kabartacak.

 

Çatlamış Yumurtayı Haşlama

Haşlayacağınız yumurta çatlamışsa ne yaparsınız? Ya yumurtanızı başka türlü pişirir ve haşlanmış yumurta arzunuzu ertelersiniz ya da çatlak yerine bir dilim limon sürerek, yumurtayı bir kaşığın içine koyar ve kaynar olmayan sıcak suda 10 dakika haşlarsınız.

 

Lif Lif Uzayan Kaşar Peyniri

Gravyer veya kaşar peynirinizin fırında lif lif uzamasını istiyorsanız, büyük delikli rende tercih edin.

 

Lezzetli Et Suyu

Lezzetli et suyu için, önce suyunu alacağınız eti çok kuvvetli ateşte iki taşım kaynatıp köpüğünü alın. Daha sonra tencerenin kapağından hava almasını engelleyerek (kapağı hamurla kapatabilir veya düdüklü tencere kullanabilirsiniz) hafif ateşte kaynamaya bırakın.

 

Ayva Reçeli

Ayva reçeli yaparken renginin güzel, ayvanın yumuşak ve suyunun pelte gibi olması için, kaynayan şekerin suyunu çekmesine fırsat vermeden ayvaları tencereye atın. İsterseniz, ayvaları daha önce pişirip yumuşattıktan sonra şekerini katın ve hafif ateşte iki saat pişirin.

 

Benmari Usulü Yemek

Benmari usulü yemek pişirirken, pişirme süresinin uzamaması için derin tencere kullanmayın. Hararetli pişimi engellemek için de su dolu kabın dibine küçük bir tabak koyun.

 

Lezzetli Dolma

Dolmanıza yeni bir lezzet kazandırmak istiyorsanız, içine kızarmış veya ufalanmış kestane ilave edin.

 

Fırında Pişirdiklerinizin Kurumaması

Fırında pişirdiklerinizin kuruyup sertleşmemesi için, fırının içine küçük bir kapta su koyun.

 

Hafif Hamur

Açtığınız hamurun hafif olmasını istiyorsanız, içine bir miktar maden suyu katmayı deneyin.

 

Izgara Etler

Izgarada et pişirirken etinizin yumuşak olmasını istiyorsanız, etin bir yüzünün tamamen pişmesini beklemeyin. Izgaraya koyduğunuz ilk yüzü biraz sararıp da su salıverdiği zaman diğer yüzünü çevirin. Diğer yüzün pişimi tamamlandıktan sonra tekrar çevirip ilk yüzü pişirmeye devam edebilirsiniz.

 

Marmelat Yaparken

Marmelatlarınızın daha canlı görünmesini istiyorsanız, marmeladınızı hazırlarken içine birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atmayı deneyin.

 

Pilav Yaparken

Pilav yaparken tencereye bir dilim limon koymayı deneyin. Pilavınız tane tane ve bembeyaz olacaktır.

 

Yumuşak Pizza

Pizzanızın daha yumuşak olmasını istiyorsanız, hamuruna patates nişastası ekleyin.

 

Reçel Yaparken

Reçel kaynatırken karıştırma işlemini mutlaka tahta kaşıkla yapınız.

 

Salça Yaparken

Evde salça yaparken kıvamını tutturamadınız ve salçanız sulu olduysa endişe etmeyin. İçine bir miktar rendelenmiş ekmek ekleyin ve bir dakika daha pişirin. Ekmekler salçanızın fazla suyunu emecektir.

 

Yumuşak Etler

Pişireceğiniz etin yumuşak olmasını istiyorsanız, öncesinde zeytinyağında bir süre bekletin.

 

Yumurta Haşlarken Çatlamaması

Yumurta haşlarken çatlamaması için, yumurtanızı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kab


[ Yazan : vuslat | Okunma : 4230 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :