-
fenci.gen.tr
 
 
   

PRATİK BİLGİLER / Lekeler
  Yazılar || Sağlık
   PRATİK BİLGİLER / Lekeler


Lekeler

Ellerdeki Ceviz Lekesi

Taze ceviz lekesi ele bulaştı mı çıkarması zordur. Bunun için yapmanız gereken, ellerinizi sirkeye batırılmış bir pamukla ovun, sonra soğuk suyla ovmaya devam edin ve iyice durulayın.

 

Çay ve Kahve Lekesi

Çay ve kahve lekelerini karbonatla silerek çıkartmayı deneyin.

 

Zeytinyağı Lekesi

Zeytinyağı lekesini çıkarmak için yağın emilmesi gerekir. Bunun için bir lokma ekmek içi yuvarlayıp lekenin üzerinde gezdirebilirsiniz.

 

Meyve Suyu Lekesi

Eğer örtünüze meyve suyu dökülürse, vakit kaybetmeden örtünüze tuz serpin. Tuz meyve suyunu emip, kumaşın içine çekmesini önleyecek ve ilk yıkamada lekeden eser kalmayacaktır.

 

Yumurta Lekesi

Yumurta lekesini çıkarmak için lekeli kumaşı önce soğuk suda bekletmelidir. Su, yumurta lekesini yumuşatacaktır. Son olarak ılık sabunlu suyla yıkamak gerekir.

 

Pancar Lekesi

Masa örtünüze pancar lekesi bulaştıysa bir ekmek parçasını suyla ıslatın. Sonra örtünün lekeli kısmının iki yanına ıslatılmış ekmek parçalarını yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.

 

Teflon Tavadaki Lekeler

Teflon tavanızda lekeler oluşmuşsa bunları temizlemek için bir bardak suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bu karışımı tavanıza koyarak 10 dakika kaynatın.

 

Mum Lekesi

Damlayan mumların bıraktığı lekeleri temizlemek için boya inceltici kullanın. İncelticiyi leke üzerine dökün ve 5 dakika bekleyin. Nemli bir bez alın ve incelticiyi silin.

 

Etiket İzleri

Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini çıkarmak istiyorsanız, üzerlerine mobilya cilası sürmeniz gerek. Daha sonra cilayı yumuşak bir bezle silin.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1514 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :