-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Nasıl Seviyeli Tartışırsınız ?
  Yazılar || Kişisel Gelişim
   Nasıl Seviyeli Tartışırsınız ?


Nasıl Seviyeli Tartışırsınız ?

Tartışırken neleri yapmalı ve yapmamalı?

Sevgilinize kızgınsanız ona öfke dolu bir mesaj göndermeyin. Sizin kızgın olduğunuzdan hab erdar olmayabilir. Eve geldiğinde hemen tartışmaya başlarsanız bu da hoş olmaz. Onunla tartışacağınız zamanı iyi seçmelisiniz. Eğer konuyu tartışırken ikiniz de aynı ruh halinde değilseniz hiçbir şey çözümlenemez.


Asıl konuyu tespit edip tartışın. Tartışmalar genellikle yüzeydeki değil de çok daha derinlerdeki bir sıkıntıdan çıkar. Oysa bu iletişimi güçlendirmez. Erkekler biyolojik olarak tiz kadın sesinden kaçmaya programlıdır, bu yüzden nefes alın ve sükunetinizi koruyun. Örneğin karnınıza iki derin nefes çekip ve hayatınızdaki iyi bir şeyi düşünüp sinir sisteminizi rahatlatabilirsiniz.


Eleştirilerinizi biriktirmeyin. Tartışmayı bir konu üzerinde sınırlandırın. Eleştirilerinizi çığ gibi üzerine yığmanız ikinizin de kafasını bulandırır ve asıl meseleyi gizler. Odak noktanızı korumak sorunu çözmeye ve yenilerini yaratmamaya yarar. Kendinizi tekrarlamayın. Alaycılık ve sözlü hakaretler ucuz numaralardır. Dengeli davranmak ise olgunluk gerektirir.


Erkekler saygı gördüklerini hissettiklerinde olumlu olurlar. Tartışmayı yönetemeyeceğinizi hissediyorsanız  "Konuşmak için çok sinirliyim. Bunu ...(istediğiniz saatte) tekrar konuşsak olur mu?" deyin. Unutumayın tüm anlaşmazlıklar hemen bir oturuşta halledilebilir diye bir şey yok.


Kızgın olduğunuzda rakibinizin diz çöküp yenilgiyi kabul etmesini isteyebilirsiniz.  Oysa "Üzgünüm" dediyse bunu samimi kabul edin ve ondan 'doğru dürüst' özür dilemesini beklemeyin.


Hayat devam ediyor. Duymak istediğiniz şeyi (bir özür, daha iyi olmayı deneyeceğine dair bir söz, niye öyle olduğuna dair bir açıklama, vs.) duyduğunuz zaman, o noktadan sonrası biraz bencillik olur.


Yüksek sesle dillendirin. Bir tür değişiklik üzerinde anlaşmaya vardığınızda detayları dile getirin ki ikiniz de beklentilerinizin ne olduğundan emin olun.

Barışma sonrası nelere dikkat etmelisiniz?

Hayata devam etmeden önce, sizin için konunun kapandığını söyleyin ve onun için de aynı olup olmadığını sorun. Böyle yapmanız onun da görüşüne de saygı duyduğunuzu gösterir.


Tartışmadan sonra konuyla ilgili espriler yapmayın. Hele başkalarının önünde hiç atıfta bulunmayın.


Bu kendini koruma içgüdüsünü artırır.


Tartışmayı bitirdiyseniz tekrar bu konuda birşey söylemeyin.  Bu tartışmaları sonlandıramadığınızı düşünmesine neden olabilir.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1779 ]Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :