-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

KUŞ GRİBİ
  Yazılar || Sağlık
   KUŞ GRİBİ


KUŞ GRİBİ

(Avien İnfluenza, Tavuk Vebası)

 

Kuş Gribi Nedir?

 

Kuş gribi virüslerinin sebep olduğu kanatlı hayvanlarda çok bulaşıcı ve öldürücü seyreden bir hastalıktır.

 

Hastalık Hangi Hayvanlarda görülür?

 

Hastalık genellikle evcil kanatlı hayvanları daha çok etkilemekle beraber, bütün kanatlı hayvanlarda ve domuzlarda görülebilir. Hastalık insanlara, atlara, balina ve fok balığı gibi deniz memelilerine de bulaşabilir.  

 

Hastalık Hayvanlar Arasında Nasıl Bulaşır?

 

            Göçmen su kuşları (Yaban ördeği, Yaban Kazı vb.) Hastalık etkenini taşımakla birlikte kendileri hastalığa yakalanmazlar. Bu enfekte kuşların salya, burun akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yüzeylere temas eden evcil kanatlı hayvanlar hastalığa yakalanabilir.

            Hastalığın kanatlı hayvanlardaki kuluçka süresi birkaç saat ve 2-3 gün arasında değişmektedir.

 

Hastalık İnsanlara Bulaşır mı?

 

Kuş gribinin normalde İnsanlar için hastalık yapıcı özelliği yoktur. Ancak, yapısındaki mutasyonla oluşan bir takım değişikliklerle birlikte insanlarda da hastalık yapabilme özelliği kazanmaktadır. İnsanda insana bulaştığına dair henüz önemli bir bilgi söz konusu değildir.

Hastalık hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlara temas edilmesi, bu hayvanların göz yaşı, burun akıntısı, boğaz akıntısı veya dışkılarıyla temas edilmesi yada bu hayvanlara ait çıkartılarla kirlenmiş yüzeylere temas edilmesiyle insana bulaşır.

 

Hastalığın İnsanlardaki Belirtileri Nelerdir?

 

            Ateş, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik grip belirtilerinin yanı sıra farklı olarak ishalin de görülebileceği ifade edilmektedir. İnsanlarda kuluçka süresi 2-4 gündür.

 

Hastalıkta Riks Grupları Kimlerdir?

 

            Kuş gribi tipinin sadece kanatlı hayvan yetiştiren ve bu hayvanlarla sıkı teması olan insanlara bulaşması söz konusu olabilmekte, bu alanlarla ilgisi olmayan diğer insanlar için bir riskten bahsedilmemektedir.

 

 

  Hastalık Kanatlı Hayvan Ürünlerinin Tüketilmesiyle Bulaşır mı?

 

            Kanatlı hayvan etlerinin pişirilerek tüketilmesi halinde, insanlarda hastalık oluşması mümkün değildir. Veteriner hekim kontrolünden geçmiş piyasadaki ürünler için herhangi riskin de bulunmadığı bilinmelidir. Yine yumurtaların da pişirildikten sonra yenmesi herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

            Kuş gribi  etkeni virüs dış ortamlara dayanıklı değildir. Virüsün 56 derecede 3 saat veya 60 derecede 30 dakikada öldüğü, formalin  ve iyot bileşiklerine de duyarlı olduğu; bunlara ilaveten virüsün, kontamine gübrede düşük ısılarda en az 3 ay canlı kaldığı, suda 22 derecede 4 gün, 0 derecede ise 30 gün canlılığını sürdürebildiği bilinmektedir.

 

Hastalığın Aşısı Var mıdır?

 

Şu anda etkin bir aşısı yoktur.

 

Hastalığın Tedavisi Var mıdır?

 

Hastalıktan korunmak ve/veya tedavi amacıyla antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Antiviral ilaçlar, kuş gribi hastalığına yakalanmış hayvanlara veya bu hastalıktan ölen hayvanlara teması olan kişilerden veya kuş gribi belirtileri olan kişilere günde 2 defa 75 miligram miktarında 5 gün süreyle verilir.

 

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

 

-         Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdır.

-         Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere, herkes ferdi hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.

-         Kanatlı hayvan ürünleri pişirildikten sonra tüketilmelidir.

-         Hasta veya hastalıktan şüpheli veyahut da ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.

-         Kuş gribinden ölen veya kuş gribi şüphesi ile itlaf edilen hayvanların gerek itlafı sırasında gerekse bunların bertaraf edilmeleri esnasında gerekli koruyucu önlemler (eldiven, maske, elbise, gözlük) alınmalıdır.

-         Kanatlı hayvanlara ait salyaya, burun akıntısına, boğaz akıntısına, dışkıya veya bunlarla kirlenen yüzeylere temastan kaçınılmalıdır.

-         Ölen kanatlı hayvanlar yakılarak veya derince açılan çukurlara üzerlerine sönmemiş kireç dökülmek suretiyle bertaraf edilmelidir.

-         Hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edilmesi halinde, kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlarından uzak durulmalıdır.

-         Seyahat dönüşünde kişi kendisini 10 gün süreyle hastalık yönünden izlemeli, herhangi bir grip belirtisinin görülmesi halinde sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1415 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :