-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Anne Sütü ile Beslenme
  Yazılar || Sağlık
   Anne Sütü ile Beslenme


Anne Sütü ile Beslenme

Anneler bebeği ne zaman emzirmeye başlamalıdır.?

Bebek Doğumdan hemen sonraki ilk yarım saat içinde emzirilmelidir. Bu sure içerisinde bebeğe anne sütünden başka hiç bir gıda verilmemelidir. Çünkü bebek hazır ve isteklidir. Anne sütü kalitesi ve miktarı bebek ihtiyacına göre vücut tarafından hazırlanmış, yaşamının ilk altı ayında bebek için en ideal besindir. Emzirmeye mümkün olan en kısa sürede başlanmalı ve bebeği ilk sütten (halk arasında ağız) kesinlikle mahrum etmemelidir.

Bahsettiğiniz ağız sütünün ne gibi yararları vardır?

Halk arasında ağız sütü olarak isimlendirilen, tıbbi terminolojide de Kolostrum dediğimiz süt; Doğumdan hemen sonra 1-4 gün içinde gelen ve  özel bir yapıya sahip olan süttür. Kolostrumda yağ ve karbonhidrat oranı düşük, protein, vitamin ve mineral oranı yüksektir. Ayrıca sekretuar IgA oranı yüksektir. Ağız sütü bebeğin barsak mukozasını örtrek onu enfeksiyonlardan korur. Kolostrum laksatif etkisinden dolayı da bebeğin dışkılamasını kolaylaştırır. 

Anne sütünün diğer besinlerden üstünlükleri nelerdir?

Doğada bulunan tüm memeli hayvanların yavruları için bir mucize olarak annelerine süt üretebilme yeteneği verilmiştir. Her tür annenin sütü kendi yavrusuna özgüdür. İnsan yavrusuna en uygun süt doğal olarak insan sütüdür. Bir başka memelinin örneğin ineğin yavrusu için salgıladığı süt kendi yavrusu için çok uygun iken insan yavrusu için o denli yararlı olmayacağı gibi belki de zararlı da olabilir.

 1. Anne sütü hazır, pratik bir besindir. Her zaman taze ve içilmeye hazır haldedir.
 2. Bir bedel karşılığı temin edilmez, bedavadır.
 3. Anne sütü; anne ile çocuk arasında varolan psikolojik veya duygusal bağı güçlendirir.
 4. Anne sütünde; inek sütündekinden 20 kat daha fazla lakto-peroksidaz vardır. bu durum bebeği B grubu Sterptococ enfeksiyonlarına karşı korur.
 5. Anne sütünde bol miktarda bulunan IgA bebeği vibrio kolera, shigella, E.Coli gibi bakterilere karşı korur.
 6. Anne sütünde bulunan bifidus faktor barsak florasının pH?sını düşürür. böylece ishal?e yol açan mikroorganizmaların oluşmasını engeller.
 7. Anne sütündeki lizozim inek sütündeki değerinin 3.000 katıdır. lizozim bakterilerin hücre duvarını parçalayan bir enzimdir.
 8. Bebek için ideal bileşime sahiptir. Bebeğin ilk aylarda tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliğe sahiptir.
 9. Anne sütü bebeğin büyümesi ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeklerin gereksinimleri olan bütün besin öğelerini içerir.
 10. Sterildir yani mikrop içermez.
 11. Sindirimi bebek için en kolay besin maddesidir.
 12. Anne sütü ile beslenen bebeklerde pişik ve benzeri cilt sorunları ile bir çok enfeksiyon daha az görülür.
 13. Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda egzema, allerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, kanser ve diabet gibi hastalıklar daha az görülmektedir. 
 14. Emzirmenin başındaki süt ile sonuna doğru gelen sütün bileşimi de değişiktir. Emzirmenin sonuna doğru gelen sütteki yağ oranı artar ve bebeğin doygunluk hissetmesi ile emmeyi bırakması sağlanır. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebeklerde şişmanlık daha az görülür.
 15. Anne sütü ile beslene çocukların daha zeki olduklarını ortaya koyan bilimsel çalışmalarda vardır. Beyin gelişimi için gerekli olan taurin anne sütünde 40 kat daha fazladır.
 16. İnek sütünde kazein ve tuz oranı  yüksektir. Bu yüksek oran böbrekler için zararlıdır. Keza 15 kat daha fazla bulunan bu kazeinin yapısı da insan sütünden farklıdır.
 17. Ayrıca inek sütünün esas fraksiyonu olan beta-laktoglobülin anne sütünde bulunmaz ve insanlarda alerjik reaksiyona yol açar. 
 18. Anne sütünün zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle sayamayacağımız daha bir çok üstünlüğü vardır.

Emzirmenin anneye yararı var mıdır?

*        Doğumdan hemen sonra emzirme annenin doğum sonrası kanama riskini azaltır.

*        Emzirmenin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından , göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu düşünülmektedir. Emzirme süresinin uzunluğuyla ilişkili olarak kanser riski azalmaktadır. Emzirme ilk 6 ayda ovulasyonu (yumurtlamayı) ve menstrüel siklusu (adet görmeyi) geciktirir.

*        Anne tam olarak emziriyor ve adet kanamaları başlamamış ise ilk 6 ay gebe kalma riski çok düşüktür. Dolayısıyla Emzirme doğal bir aile planlaması yöntemidir.

 

Anne sütü alamayan bebeklerde  ya da anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda ne yapılmalıdır?

Annenin sütü gelmesine rağmen bazı durumlarda anne sütü vermek uygun olmayabilir.

1.       Annede meme iltihabı oluşması. 

2.       Annenin herhangi bir nedenle süte geçen ve bebeğe zararlı olabilecek ilaç kullanma zorunluluğu. 

3.       Annenin sütten geçebilecek veya solunum yolu ile bulaşabilecek bir hastalığı olması.

4.       Anne sütünün  yeterli olmadığı durumlarda yerine alternatif olarak formül sütler düşünülebilir.bu durumda İnek sütü bir alternatif olmamalıdır. 

Anneler emzirime sırasında nelere dikkat etmelidir?

1.       Emzirme öncesi anne ellerini sabunlu su ile yıkamalıdr.

2.       Pozisyon. Bebek emzirmenin tek bir pozisyonu yoktur. Bebek; hem anne hem de bebek için en rahat pozisyonda tutularak emzirilmelidir.

3.       emzirme sırasında Bebek burnundan rahat nefes alabilmelidir.

4.       Bebek rahat olmalıdır. Giysileri ve ortam ısısı uygun, altındaki bezi kuru ve temiz olan bebek daha kolay emer.

5.       Besleme süresi yeterli olmalıdır. Normalde bebekler bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık olarak % 50 sini ilk 1-2 dakikada, % 90 ını ilk 5 dakika içersinde emerler. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır.

6.       Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

7.       Her öğünde her iki meme de emzirilmelidir.

8.       Meme başı bakımı yapılmalıdır.

9.       Anneler Bebek emzirmenin teknikleri konusunda AÇS/AP yada bölgelerindeki Sağlık Ocaklarından eğitim alabilirler

Anneler bebeklerini hangi sıklıkla emzirmelidir ?

DOĞUM - 1 HAFTALIK

8 - 11

1 HAFTALIK - 1 AY

6 - 8

1 AY - 3 AY

5 - 6

3 AY - 7 AY

4 - 5

7 AY - 9 AY

3 - 4

9 AY - 12 AY

3

Beslenme aralıkları bebeğe göre ayarlanmalıdır. İlk ayda bebek ağladıkça denilen aralıklar uygundur. Bu süre 30 dakika ile en fazla 3 saat olmalıdır.

Hastane gibi aynı anda bir çok bebeğe bakıldığında her birinin ağlaması veya doymasını izlemek mümkün olmadığında 2-3 saatlik aralarla beslenme uygulanabilir. Yine de beslenme aralığının 3 saati aşmaması gerekir.

 

Anneler ne zaman ek gıdaya başlamalıdırlar?

Altı aylık olunca bebeğin yutmayı öğrenmesi yönünden ek katı gıdalara geçmesi gereklidir. Anne sütüne devam edilmelidir. Anne istiyorsa emzirme 2 yıla kadar uzatılabilir.

1-       Bebek yeterli kilo alıyorsa anne sütü yeterli demektir.

2-       Ancak şu durumların varlığı anne sütünün yeterli olmadığını gösterir .

a.       Kilo alımı yavaşladı veya durdu ise,

b.       bebek çok erken acıkıyorsa,

c.        kabızlık varsa

3-       Bu yakınmalar başka bir hastalığa bağlı değilse bebeğe ek besin verilebilir. 

 

Bu konuda başka neler söylemek istersiniz. ?

Yakın geçmişte bazı nedenlerden dolayı, anne sütü geri plana atılmıştı. Ancak dünya bu inanılmaz hatanın farkına erken varmış ve anne sütünün önemini erken kavramıştır. Ve bütün dünya artık anne sütünü geri plana atan bu mantaliteden kurtulmuştur. (annenin yoğun iş hayatı, emzirmenin anneye estetik sorunlar getirebileceği endişesi, ticari mama üreticilerinin kazanç hevesleri, formül mamalarının anne sütünün yerini alabileceği gibi bir çok konu?.)

Anneler sütün erkenden gelmesini, bol olmasını ve uzun süre devam etmesini istiyorlarsa bebeklerini doğumdan hemen sonra emzirmelidirler. Yeni doğum yapmış anne yorgundur ve sütü yoktur diyerek bebeği anne sütünden mahrum etmek, veya başka bir sıvı vermek yanlış bir davranıştır.

1. yaşın sonunda anne sütü iyice azalır. Bebek yavaş yavaş sütten kesilebilir. Ancak; bebeği Sütten kesmek için anne ile bebeği ayırmak, yada meme başına acı şeyler sürmek son derece yanlıştır.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1452 ]Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :