-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Feedback termoterapi
  Yazılar || Sağlık
   Feedback termoterapi


Feedback termoterapi


40'lı yaşlardan sonra erkekleri en fazla etkileyen sorunların başında prostat büyümesi geliyor. Bu, öyle bir problem ki her erkek, az veya çok, er ya da geç prostattaki değişimlerin oluşturduğu etkilerle yüzleşmek zorunda. Ancak bugün artık 30-60 dakika arası süren feedback termoterapi yöntemi sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün.

Tüm erkeklerde doğumdan itibaren bulunan, normalde ceviz büyüklüğünde bir organ olan prostatta erkekler 40'lı yaşlara geldiğinde bir takım değişiklikler belirmeye başlıyor.
Nodüllerin oluşması sonucu prostat genişliyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Üroloji Uzmanı Dr. Enis Rauf Coşkuner bunun bir hastalık olmadığının ancak yaşlanma sürecinin bir sonucu olduğunun altını çizerek şöyle devam ediyor:

"Sebebi tam bilinmemekle birlikte erkeklik hormonlarının neden olduğu üzerinde durulmaktadır. Prostat bezi idrar kesesinin boyun kısmında idrar çıkım kanalını sarar. Prostat genişlediğinde, üretrayı sıkıştırır, hem idrara çıkmayı zorlaştırır hem de sık sık idrara çıkma sorunuyla karşı karşıya bırakır. Bu sonuç erkekler için katlanılamaz bir durum yaratır ve kişinin hayat kalitesi bozulur. Yaklaşık erkek nüfusunun yüzde 20 kadarı bu problemden ötürü yaşam kalitelerini yükseltmek için tedavi olma yolunu seçerler."

Ne İşe Yarıyor?

Prostatın bilinen tek fonksiyonu salgı üretmek. Peki prostat ne işe yarıyor? Op. Dr. Rauf Coşkuner bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "Boşalma esnasında bu salgı testislerden gelen sperm ve meni torbasından gelen sıvılarla birleşerek idrar kanalından dışarı çıkar. Prostat salgısı spermlerin hareketliliğini arttırır ve gebelik için gereklidir."

Nasıl Büyür?

Sebebi kesin olarak bilinemiyor. Ancak belirtileri çok açık ve erkekleri oldukça rahatsız ederek yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiliyor.

Dr. Coşkuner belirtileri şöyle sıralıyor: "İdrara başlamada zorlanma, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, idrara çıkılmasına rağmen kesenin tam boşalmadığı hissi, idrar debisinde zayıflama, gece sık sık tuvalete gitme durumu." Bu belirtilerle karşılaşıldığı an, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmasında sonsuz yarar var.

Tedavi Yöntemleri

Dr. Coşkuner prostat büyümesi tedavisinde kontrollü bekleme, ilaç, minimal invasizif yöntemler (mikro dalga termoretapi) endoskopik cerrahi, açık cerrahi yöntemlerine başvurulduğunu belirterek şöyle devam ediyor: "1985'lerde kullanılmaya başlayan mikrodalga enerjisi prostat tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bugün Avrupa Üroloji Birliği (EUA) ve Amerikan Üroloji Birliği'nin (AUA) cerrahi girişimlere sundukları alternatif yöntemlerin başında gelmektedir. Dünya literatüründe etkinliğini ve güvenilirliğini kanıtlayan çok sayıda çalışma sonuçları vardır."

Dr. Coşkuner, mikrodalga termoterapinin hızlı ilerleyişiin bugün artık son gelişme noktası olan feedback termoterapi yöntemini doğurduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Uzun vadeli yapılan değerlendirme sonuçları yöntemin mükemmelliğini, etkinliğini, güvenilirliğini ve aynı zamanda sürekliliğini kanıtlamıştır."

Feedback Termoterapi

Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan bu metodu Türkiye'de ilk uygulayan hekim Üroloji Uzmanı Dr. Enis Rauf Coşkuner.

Feedback termoterapiyi diğer tedavi yöntemlerinden ayıran yararlarıOpr. Dr. Coşkuner şöyle anlatıyor: "30-60 dakika süren işlem ameliyathane ortamı gerekmeden, basit bir müdahale odasında uygulanabilmektedir. Anestezi gereği yoktur. İşlem sonrası hastanın hastanede yatışı gerekmeden, dinlenmesi için evine gönderilmektedir. İdrar kanalından girilen bir uygulama kateteri yardımı ile mikrodalga enerji prostata iletilir ve 50 derecenin üzerinde ısılara ulaşılarak prostatın problem oluşturan bölümü yakılır. Doku tahribi sonucu idrar kanalı açılarak idrar yapımı rahat hale gelir."

Tedavi Sonrası

Prostat bezi tedavi esnasında ısıya bağlı şişiyor. Bu şişliklerin inmesi için hasta 1-2 hafta kadar idrar kanalına yerleştirilen bir katater ile idrar yapmak durumunda kalıyor.
Ancak bu durum kesinlikle kişinin günlük aktivitelerini etkilemiyor. Op.Dr. Coşkuner operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor:

"Enfeksiyon riski açısından her işlem sonrasında olduğu gibi antibiyotik kullanılır. Kateterin alınımıyla önceleri sık idrara çıkma, idrar yapımı esnasında sızı gibi şikayetler zaman içersinde azalarak geçer. Genellikle 3-6 aylık dönemde hasta yöntemin maksimum sonuçlarını hisseder. Bu yöntem sayesinde cerrahi yöntemlerde sık rastlanabilen cinsel yaşantının etkilenmesi çok azdır."


[ Yazan : vuslat | Okunma : 2255 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :