-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Varis Tedavisinde Gecikmeyin...
  Yazılar || Sağlık
   Varis Tedavisinde Gecikmeyin...


Varis Tedavisinde Gecikmeyin...

Varis kadınları da erkekleri de etkileyen bir sağlık sorunu. Kadınları  estetik görünüş açısından da  rahatsız ediyor. Alınacak basit önlemler ve erken tanı tedaviyi kolaylaştırabiliyor.

Kadın cilt yapısının daha ince olması varisi tetikleyen en önemli faktör. Özellikle bacaklarda görülen varis  hem estetik hem de sağlık açısından ciddi bir sorun. Acıbadem Hastanesi Kadıköy Varis Kliniği'nden Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı  Prof. Dr. Hasan Tüzün ?Büyüklüğüne bakılmaksızın genişlemiş, uzamış, ve kıvrımlı şekil almış her türlü toplar damara varis denilir.? Diyerek varisin oluşumu konusunda şunları söylüyor: ?İnsan vücudunun en zayıf yapılarından birisi toplar damarların (venlerin) içindeki kapakçıklardır. Şeffaf ince zar şeklinde olan bu yapılar kanın çevreden kalbe dönerken yer çekimine bağlı olarak geri kaçmasını engelleyip toplar damarların içinde basıncın artmasını önlerler.Bir şekilde bu kapakçıklar görevini yapamazlarsa toplar damarlar içinde basınç artar ve varis oluşur.?

Neden oluyor?

Varisin oluşumunda genetik faktörler çok önemli bir rol oynuyor. Bu açıdan ailesinde varis öyküsü olanların varis başlamadan bir uzmana başvurmalarında yarar var. Varis oluşumunda tek etken ailevi sebepler değildir. Prof. Dr. Tüzün varisin nedenlerini şöyle sıralıyor:

- Hamilelik

-
Şişmanlık

-
Ayakta yapılan işler

- Sandalyede oturma

-
Düşük lifli diyet ve kabızlık

-
Sıkı iç çamaşır

-
Hareketsizlik

-
Sigara kullanma

-
Doğum kontrol hapları

Tanı nasıl konuyor?

Varis ilerledikçe şiddetli ağrı yapıyor.  Bacaklarda yanma ve sızlama hissi oluyor. Bu açıdan varis ilerlemeden doktora gitmek gerekiyor. Tanı, damar cerrahının muayenesi ile kolayca
konuluyor. Ancak bacak toplardamarlarının fonksiyonuyla ilgili daha detaylı bilgi dupleks ismi verilen ses dalgalarıyla yapılan bir alet vasıtasıyla elde ediliyor. Prof. Dr. Tüzün, ?Ana yüzeyel venlerde kapakçıklarda geri kaçırma mevcutsa etkin ve kalıcı tedavi için bu toplar damarın ana sistem ile olan bağlantısı sona erdirilmelidir.? diyor.

Tedavi yöntemleri

Varis için üç farklı tedavi seçeneği var.

-
Cerrahi yöntem

Genellikle genel anestezi altında yapılıyor ve bir gün yatışı gerektiriyor. Hastanın dikişlerinin alınacağı 7. güne kadar elastik bandajlar sarılı kalıyor. Dikişler alındıktan sonra hastaya bir ay süreyle varis çorabı giydiriliyor.

-
Skleroterapi

Tedavinin esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor.

-
Lazer Yöntemi

Lazer veya radyofrekans dalgalarıyla ana yüzeyel toplar damar iç yapılarını bozup bu venlerin bir fibrotik bant haline gelmesi sağlanıyor. Lokal anestezi  ile yapılması ve günü birlik tedavi olması üstün özellikleri. Bacakta ameliyatt
a görülen morluklar  ve kan toplanması görülmez. Orta dönem sonuçları ameliyat kadar başarılı olan bu yöntemde varisin tekrarlamaması konusunda yapılan çalışmalar yüz güldürüyor. Lazer tedavisi orta vadede cerrahi operasyonla aynı sonuçları veriyor. Ancak lazer yöntemi bütün varis çeşitlerinde kullanılamıyor.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1860 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :