-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Sigarayı Balkonda İçmek Çözüm Değil!
  Yazılar || Sağlık
   Sigarayı Balkonda İçmek Çözüm Değil!


Sigarayı Balkonda İçmek Çözüm Değil!

Özellikle bebekli evlerde, anne ve babalar sigara içmek istediklerinde balkana çıkmayı ya da pencereden dışarı sarkmayı tercih eder. Ancak ABD'de yapılan yeni araştırma, sitesi'nden, araştırmanın lideri Georg Matt, bu durumda nikotin düzeyinin az olduğuna işaret ediyor. Ancak yine de bünyede zamanla nikotin birikmesi, sigara içmeyle ilişkili astım gibi rahatsızlıklara ve 'ani bebek ölümü sendromu'na neden olabilir.

Matt'a göre, sigara dumanı büyük olasılıkla anne ve babaların saçlarına ve elbiselerine yapışıyor. Parçacıklar daha sonra evin içine taşınarak havada ya da tozların içinde kalıyor. Aile üyeleri daha sonra onları doğrudan soluyup ya da elden ağızlarına taşıyor.
 
Matt, bebekler çoğunlukla evin içinde oldukları ve her buldukları cismi ağızlarına soktukları için daha büyük tehlike altında olduğunu söylüyor ve ekliyor: Nikotin bulaşan toz, oyuncakların, halıların ya da yatakların' üzerinde aylarca kalabilir. Matt'in ekibi, 12 aylıktan küçük bebekleri olan 49 ailenin evlerini inceledi. Bu evlerden 15 tanesinde hiç sigara içmeyen insanlar yaşıyordu. Geriye kalanlar ise ya evin içinde ya da dışında sigara içen ailelerin evleriydi. Araştırmacılar çocukların idrar örneklerindeki; çocuk ve oturma odalarındaki toz ve hava içindeki nikotin düzeylerini inceledi. Tüm gruplar içinde, sigara içilen evdeki çocukların idrarlarındaki nikotin düzeyi en yüksek oranda, hiç içilmeyen evlerin çocuklarından 14 kata varan oranda fazla çıkıyordu.

Toz ve havadaki nikotin düzeylerinde de benzer bir farklılık izlendi. University College London'dan tütün araştırmacısı Martin Jarvis, "Eğer nikotin bulunuyorsa sigara içilmesiyle ortaya çıkan diğer zararlı kimyasallar da bulunabilir? diyor. Ancak nikotinin evin içine nasıl girdiği konusu pek açık değil.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1257 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :