-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları
  Yazılar || Sağlık
   Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları


Sağlıklı beslenmenin de bazı kuralları var? Uzmanlar, güne kahvaltı ederek başlanmasının önemine değinerek şu bilgileri veriyorlar?Güne kahvaltı ederek başlayın

Uzun geçen uyku süresinin ardından güne iyi bir kahvaltıyla başlayarak boşalmış olan benzin deponuzu doldurunuz. Tam buğday unlu ekmekten yapılmış bir tost, yoğurt-meyva, müsli, sütlü yulaf ezmesi veya diyetisyeninizin önerdikleri iyi bir kahvaltı menüsüdür.

Hareketinizi arttırın

Günlük fiziksel aktiviteleriniz arasına 30 dak egzersiz için ayırmak hiç te zor değildir.Televizyon izlerken veya ev ödevlereinizi yaparken her saat başı 10 dakika ayırıp egzersiz yapabilirsiniz. Arkadaşınızı görmeye giderken dolmuş veya taksi kullanmak yerine belli bir mesafeyi yürüyerek tamamlayabilir yada bisikletle yada koşarak gidebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkabilirsiniz.

Ara öğünleri atlamayın

Ara Öğünler Boşalmakta olan depoyu tekrar doldurmak için çok önemlidir. Değişik besin gruplarından değişik besinleri seçebilirsiniz. Bir bardak yarım yağlı süt ve bir iki kraker, bir elma veya yulaf ezmesi veya bir küçük meyveli yoğurt sağlıklı bir seçim olur.

Besin seçimlerinizi dengeleyin

Eğer hamburger, patates kızartması ve dondurmadan vazgeçemiyorsanız, bu besinleri hangi sıklıkla yediğinizi kontrol ediniz. Çünkü bedeninizin protein, karbonhidrat, yağ ve çeşitli vitamin ve mineralleri, Vit a-c, demir ve kalsiyum gibi çeşitli yiyeceklerden almaya ihtiyacı vardır.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle uyum içinde olun

Arkadaş veya aileyle yapılabilecek grup activiteleri çok eğlenceli olabilir. Arkadaşlarınızı ;hafta sonları sizinle birlikte grup egzersizi yapmak için teşvik ediniz. Bunlar bisiklete binmek, hiking, basketbol, voleybol olabilir.

Meyva ve sebze tüketin

Bu besinler size enerji vermekle birlikte vitamin, mineral ve posa da içerirler. Tam buğday unlu ekmeği beyaz ekmeğe tercih ediniz. Makarna-kepekli pirinç tahıl grubuna girer.

Okuldaki fiziksel aktivitelere katılın

Her nasılsa okulda uygulanmakta olan fiziksel aktivitelere katılınız. Folklor, Grup aktiviteleri olabilir. Bu egzersizler okul başarınızı arttırır ve bedeninizin daha uygun görünmesini sağlar.

Sağlıklı beslenmeyi eğlence haline getirin

Sağlıklı besinleri seçip size uygun fiziksel aktiviteleri yapmayı bir macera haline getirebilirsiniz. Yeni besinler kadar yeni fiziksel aktiviteler deneyebilirsiniz. İnanın daha güçlü bireyeler olarak yetişir, daha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.Yaşamınızda iyi amaçlarınız olsun ve bunlardan asla vazgeçmeyin.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
Beslenme Bölümü

[ Yazan : vuslat | Okunma : 1265 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :