-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

ZAYIFLAMADA PSİKOLOJİK FAKTÖRLER (yAZ GELİYOR DİYETLER BAŞLASIN :)))
  Yazılar || Sağlık
   ZAYIFLAMADA PSİKOLOJİK FAKTÖRLER (yAZ GELİYOR DİYETLER BAŞLASIN :)))


ZAYIFLAMADA PSİKOLOJİK FAKTÖRLER
6 Eylül 2003

Kilo verirken hedefler ne olmalıdır? Diyetten uzaklaşma riskine karşı neler yapılmalıdır?

ZAYIFLAMADA PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

İnsanların özellikle de kadınların bir çoğu İlkbaharla birlikte diyet yapma ve fazla kilolardan kurtulma seferberliği içine girmekteler. Ancak yapılan diyetlerin önemli bir bölümü hedefine ulaşamaz. Çünkü diyet yapma esnasında onları bir çok psikolojik zorluk beklemektedir. Bunlar aşılamazsa diyette başarılı olunamaz.

En sık yaşanan güçlüklerden bazıları şunlardır;

AMAÇ: Bir çok kişi diyet yaptığında bireysel olarak ne kazanacağının farkında değildir. Kilo vermek benim ne işime yarayacak sorusuna gerçekçi yanıtlar bulunması önemlidir. Medyada sürekli olarak zayıflığın çok önemli olduğunun vurgulanarak, zayıf olmanın güzellikle eşdeğer olduğuna inandırılmasına şahit olmaktayız. Bir çok kişi, medya tarafından aynada görmemiz gerektiğine koşullandığımız görüntüyü görmek için diyet yapar, oysa kişisel amaç yoksa, sonuç olmaz.

ZAMANLAMA UYGUN OLMALI: Diyet yapmak stres verici bir iştir. İnsan kendisini bir haz objesine karşı kısıtlaması, psikolojik çatışmaya neden olur. Bu nedenle hayatınızda stresin arttığı durumlarda diyete başlamak iyi bir zamanlama olmayacaktır. Örneğin bir öğrencinin ÖSS sınavından 1 ay önce diyete başlaması uygun olmayan zamanlamadır.

HEDEFLER ULAŞILABİLİR OLMALI: Her insanın fizyolojik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kilo verme süreleri de birbirinden farklıdır. Diyet esnasında kendinizi başka diyet yapanlarla kıyaslamak doğru olmayacaktır. Kendinize ulaşabileceğiniz, size uygun olan hedefler seçmelisiniz. Haftada 5 kilo vermek ya da ayda 20 kilo vermek gibi hedefler uygun değildir.

KRİZ DÖNEMLERİNE HAZIRLIKLI OLUN: Yaşam içinde her an sorunlarla iç içeyiz. Sorunların arttığı, çözümlerin azaldığı anlarda stresiniz artabilir. İşte bu anlarda diyet programından uzaklaşma riski artacaktır. Bu dönemlerde diyeti biraz esnetmeye çalışın. Ancak diyetten tamamen uzaklaşıp, vazgeçmeyin. Gerekirse 1 gün ara verin ama yarın tekrar sürdürün.

SABIR VE MOTİVASYON: Diyet kararlılık isteyen bir süreçtir. Bir nevi akıntıya karşı kürek çekmektir. Motivasyonunuzun düştüğü, sabrınızın azaldığı anlarda diyetin bırakılma riski artar. Ve mücadele etmeyi bırakınca, tekrar kendinizi başladığınız yerde bulabilirsiniz. Motivasyonunuzu sürekli kılmak için diyetisyeninizle iyi bir ilişki kurmaya çalışın, belli periyotlarla diyetisyeninize uğramayı ihmal etmeyin.

MUCİZELERE İHTİYACINIZ YOK: İnsanların kilo alması basit bir gelir?gider dengesiyle ilişkilidir. Aldığınız kaloriler, harcadığınız kaloriden fazla ise kilo almaya başlarsınız.

Gazete ve dergilerde zaman zaman mucizevi diyetler yayınlanır. Bu diyetler kısa vadede ise yarasa bile uzun vadede kendinizi tekrar eski halinizde bulabilirsiniz. Diyet yapan bir kişi beslenme alışkanlıklarını uzun vadede değiştirmelidir. Kısa vadeli çözümler yerine kalıcı çözümlere ihtiyaç var.

DUYGULARINIZIN SORUMLULUĞUNU ALIN: Duygusal yaşantılarımız ile, yemek yeme davranışımız yakın bir ilişki içindedir. Yalnızlık, endişe, sıkıntı, öfke, üzüntü bazen de sevinçten dolayı yemek yeriz. Duygusal yoğunluğumuz, yediğimiz yemeğin süresini ve miktarını tayin edebilir.

Duygularımızı yeme davranışı ile bastırmak ve organizmamızı duygusal gerilimden kurtarmak için yeme davranışına yönelmemiz çok eski bir alışkanlığımızdır. Bebeklik yıllarında, bebekler sıkıntı, öfke, endişe gibi duygularını ağlama ile ifade ederler. Ağladıklarında anneler bebeğin ağlamasını susturmak için bebeğin ağzına bir emzik tutuştururlar. Ve genellikle ağlama kesilir. Bebek ağzına aldığı emzik objesi ile bir rahatlama sağlar.

İlerleyen yıllarda yoğun stres ve gerilimle karşı karşıya kalan bir kişi, çocukluğunda öğrendiği gibi ağzına birşeyler atıştırarak rahatlamaya çalışıyor olabilir.

Bu kişilerin duygularının farkına varması, farklı duygularını ayırt edebilmesi ve bu duygularını yiyerek değil, konuşarak ifade etmesi diyeti olumlu yönde etkilemektedir. Örneğin eşine yoğun düzeyde öfkelenen bir kişi kendisini buzdolabının karşısında birşeyler atıştırıyorken bulabilir. Bu kişilere insan ilişkilerini geliştirmesini ve duygularını ifade etmesini öğrenmesi, diyetin kalıcılığına önemli katkılarda bulunmaktadır.Diğer bir örnek de yalnızlık duygusu ile başedememe olabilir. Birçok kişi evde yalnızlığın verdiği ürküntüden kurtulabilme için yeme davranışına yöneliyor olabilir.

HATALI DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN: Hepimizin sahip olduğu birçok düşüncemiz vardır. Bu düşüncelerimizin bazıları hatalı kalıp düşüncelerdir. Çünkü yaşam olaylarıyla başetmemizi kolaylaştırmak yerine, güçleştirirler. Bu düşüncelerin farkına varılması ve değiştirilmesi gerekir. İşte size birkaç örnek:

a)Kutuplaşmış Düşünce: Ya hep ya hiç şeklindedir. Bu kişiler orta noktaları bulmakta zorlanırlar. Örneğin diyet sürecinde ?Ya diyet yapıyorumdur, ya da yapmıyorumdur? mantığıyla hareket ederler. Dolayısıyla programlarında esnekliğe yer yoktur. Bir gün için eğer diyeti uygulamazlarsa, hemen vazgeçerler. Çünkü bu kişiler yarım yamalak iş yaptıklarını düşünürler.

b)Mükemmeliyetçi Düşünceler: Bu kişiler, her şey tam olmalı şeklinde düşünürler. Kusursuz işler yapmaya alışmışlardır. Bu nedenle tüm şartlar olgunlaşmazsa diyet yapmazlar. Örneğin diyete başlamak için aybaşını ya da Pazartesi gününü seçerler. Salı günü başlamazlar, bu düşüncenin de diyette işlevselliği yoktur. Çünkü diyet yapılan işin kusursuzluğunu insanlara ispat etmek için değil, sağlıklı olmak için yapılır.

HAYIR DİYEBİLİRSİNİZ: İnsanların bir çoğu hayır deme konusunda sorunlar yaşarlar. Kişisel sınırlarını iyi belirleyemez ve sıkıntılar yaşarlar. İnsanları kırmamak için, teklifleri kabul etmek zorunluluğunu hissederler. Örneğin, bir ziyarette kendisine sunulan bir yiyeceği, karşı tarafı kırmamak için kabul edebilirler. Sonra da yedikleri için kendilerine kızabilirler. İnsanlara hayır diyebilirsiniz. Hem sınırlarınızı korur, hem de kendinizi daha iyi hissedersiniz.


Psikolog Ferahim Yeşilyurt


[ Yazan : adler | Okunma : 1597 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Copyright © 2007-2022
www.fenci.gen.tr Sizinle 12 Yıldır Birlikte!
Hatırla :   
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı