-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

ÇOCUKLAR NASIL ÖĞRENİR?
  Yazılar || Eğitim Yazıları
   ÇOCUKLAR NASIL ÖĞRENİR?


ÇOCUKLAR NASIL ÖĞRENİR?

Çocuklar doğal öğrenicilerdir; yeni şeyler öğrenmek için meraklı, ilgili ve isteklidirler. Çocuklara bir şeyler öğretmenin en iyi yolu, onların oyunlarına ve kendilerine has öğrenme biçimlerine dikkat etmekten ve duyarlı olmaktan geçer.

Çocuklar oyun yoluyla öğrenirler: Oyun çocukların yaptığı en iyi şey olmakla birlikte yapmaktan en çok hoşlandıkları şeydir. Yetişkinler için iş ne kadar ciddi ise, çocuklar için de oyun o kadar ciddidir. Yani, çocuk için oyun çocuğun işidir. Oyun tüm gelişim alanlarını (fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal) desteklediğinden çocuğa yeni bilgi oyun şeklinde sunulmalıdır.

Çocuklar yaşayarak öğrenirler: Edindikleri bilgilerin kalıcı olması için çocukların nesnelerle aktif bir şekilde ilişki içerisinde olmaları gerekir. Öğrenmek için kendilerinin yapması ve yaşaması gerekmektedir.

Duyarım ve unuturum,

Görürüm ve hatırlarım

Yaparım ve anlarım. (Çin atasözü)

Çocuklar duyu organları yoluyla öğrenirler: Çocuklar görerek, duyarak, dokunarak, tadarak ve koklayarak öğrenirler. Her duyu organı beyne giden bir yol olarak düşünülürse, daha çok duyu organının dahil edildiği bir  öğrenme sürecinde, çocuklar daha kolay öğrenir ve çocukların edindikleri bilgi daha  kalıcı olur.

Çocuklar dil yoluyla öğrenir: Çocukların, edindikleri tecrübeler hakkında konuşmaya ve düşündüklerini söylemeye ihtiyaçları vardır. Anne babalar ve öğretmenler, çocuğun dil gelişimini, kendilerinin ne yaptıklarını anlatıp açıklayarak, çevrelerindeki nesneleri adlandırarak, çocuklara soru sorarak ve çocukların sorularına cevap vererek desteklerler.

Çocuklar hareket ederek öğrenirler: Çocuklar sürekli hareket halinde gözükürler. Dikkat süreleri kısadır ve sessiz bir şekilde oturarak öğrenmeleri zordur. Çocukların enerjilerini tüm vücutlarını (baş, gövde, ayak, el) kullanabilecekleri etkinlere yöneltmeye çalışın.

Çocuklar motive edildiklerinde öğrenirler: Motivasyon, öğrenme sürecinde  anahtar bir unsurdur. İlginç materyaller ve uyarıcı bir çevre çocukların meraklarını kamçılayacak ve öğrenme isteklerini artıracaktır. Anne babalar ve öğretmenler çocukların yaptıklarını takdir ederek çocukları öğrenme konusunda motive edebilirler.

Çocuklar takdir ve ödül yoluyla öğrenirler: Olumlu tecrübeler ve takdir çocukların öğrenme konusundaki isteğini artırırken aynı zamanda özgüven gelişimini de destekler. Çocuklara ödül olarak tebessüm, sözel destek ve sırt sıvazlamayı kullanın.

Çocuklar taklit ederek öğrenirler: Çocuklar diğerlerini izleyerek ve daha sonra duyduklarını ve gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Çocuklar anne babalarında, öğretmenlerinde ve arkadaşlarında gördükleri tavır, davranış ve değer yargılarını da taklit ederler.

Çocuklar tekrar etme yoluyla öğrenirler: Çocukların bilgi birikimine sahip olması için tecrübelerini tekrar tekrar yaşamaya ihtiyaçları vardır.

Çocuklar deneme yanılma yöntemiyle öğrenirler: Çocuklar, denemek, seçim yapmak için özgür bir alana ihtiyaç duyarlar. Deneme ve yanılma yöntemiyle öğrendikleri için, yanlışlarını kabul edin ve çocuğunuza geri bildirim vererek onu destekleyin.

Çocuklar arkadaşlarıyla iletişim kurarak öğrenirler: Çocuklar arkadaşları, kardeşleri ve diğerleriyle konuşarak, birlikte izleyerek ve oynayarak oldukça çok şey öğrenirler. Arkadaş aracılığıyla bilgi edinme, öğrenmenin anlamlı bir yoludur ve gözden kaçırılmamalıdır.

Çocuklar pozitif bir çevrede öğrenirler: Çocuklar sevildiklerini, korunduklarını ve güvende olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Kabul edici ve sıcak bir atmosfer, ürkütücü ve rekabeti körükleyen bir ortama nazaran öğrenmeyi daha çok destekler.

Çocuklar fiziksel ihtiyaçları karşılandığında öğrenirler: Çocuklar aç, uykulu veya stres altındayken öğrenme konusunda zorlanırlar. Çocuklarınızın iyi beslendiğinden, dinlendiğinden ve duygusal destek aldığından emin olun.


[ Yazan : admin | Okunma : 1688 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :