-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Tıbbın Çare Bulamadığı 10 Hastalık
  Yazılar || Sağlık
   Tıbbın Çare Bulamadığı 10 Hastalık


Tıptaki bilimsel gelişmelere her gün bir yenisi de eklense henüz çare bulunamamış pek çok hastalık var. İşte literatüre en önemli olarak geçen çaresi bulunamayan 10 hastalık.

21.Yüzyıl tarihe belki de hastalıklara en hızlı çare bulunan çağ olarak geçecek. Ancak her ne kadar araştırmalara dev fonlar ayrılsa ve de doktorlar gece -gündüz çalışsa da dünyamızda hala çaresi bulunamamış pek çok hastalık var.


Geçmişden günümüze çaresiz kaldığımız hastalıklar hep varoldu ve varolacak. Tıp ilerledikçe sanki hastalıklar ve de virüsler de savaş baltalarını buna göre biliyor ve insanlıkla alay eder gibi, hadi şimdi bunu çöz diyor. Bazısı öldürücü, bazısı korkunç, bazısı ile ömür boyu yaşamak zorundasınız, sonucu ne olursa olsun iyileşmesi zor veya imkansız hastalıklar, hem çeken kişinin hayat kalitesini hem de dünyanın ekonomik sitemini sarsıyor.
İşte tıbbın çözemediği 10 hastalık:

1-EBOLA:
İlk kez kuzey Kongo'da 1967 çıkan bu hastalık Filoviridae virüs ailesine mensup.

2-POLİO:
Tam ismi Poliomyelitis olan bu hastalık halk arasında çocuk felci olarak da bilinir.

3-LUPUS:
(SLE), bağışıklık sisteminin bedenin kendisine karşı geliştirdiği antikorlara (oto-antikorlar) bağlı olarak gelişen enflamasyon ve doku zedelenmeleri ile giden bir kendine bağışıklık hastalığı (otoimmün hastalık) olarak tanımlanır. SLE'da çoklu organ sistemlerinin tutulması söz konusudur; yani, SLE multisistemik bir hastalıktır.

4-GRİP:
Birçok insanın hayatında bir ker bile olsa yaklandığı bu hastalık bildiğiniz gibi virütik ve bulaşıcı. A,B,C olmak üzere 3 çeşidi olan bu hastalığa dünyanın harcadığı toplam ilaç parası'nı hesaplıyabilmek bile mümkün değildir herhalde.

5- CREUTZFELDT-JAKOB HASTALIĞI(CJH)
Dünyada milyonda bir oranında olmak üzere insanlarda görülen prion infeksiyonuna bağlı bir hastalıkdır. CJH bulaşıcı bir hastalık değildir. 1. Yeterli sterilize edilmeyen beyin elektrodları, cerrahi aletler 2. Kornea nakli 3. Büyüme hormonu, gonadotropin enjekte edilen hastalarda görülen bu hastalığı bir ilginç yanı da kan yolu ile bulaşmamasıdır. Hastalık genellikle unutkanlıkla başlar ve bunu takiben ilerleyen demans, halusinasyonlar, kişilik değişikliği, hareket kontrolünün kaybı, serebellar ataksi, myoklonus, rijidite, felç ve koma ile seyreder.


6- DİABET:
Çevrenizde bu hastalıktan muzdarip en bir kaç kişi illaki vardır. Vücudun yeterince insülün üretememesinden kaynaklanan bu hastalığın çözümü bulunabilmiş değil.

7-HIV/ AİDS:
Her geçen gün bu hastalığa bağlı ölüm sayısı artmakta. Her ne kadar bu konuda hummalı bir çalışma sürse de henüz elle tutulur bir sonuç elde edilemedi.

8-ASTIM:
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin hastalığı olan astım, en fazla çocukları etkiliyor. Türkiye'deki çocuk astımlı sayısı 1.5 milyonu ve yetişkin astımlı sayısı ise 6 milyonu buluyor. Dünyada 150 milyon insan astıma yakalanırken, her yıl 180 bin kişi bu hastalığa yenik düşüyor. Astımlı çocuklar, hayatlarının ilk yıllarında başlayan öksürük, çabuk yorulma ve tekrarlayan nefes darlığı gibi yakınmalarla dikkati çekiyor. Bu yakınmalar alerjenlerin veya hava kirliliğinin bulunduğu ortamlarda ve gribal enfeksiyonlar, yoğun kokular, egzersiz gibi nedenlerle tetikleniyor.
Global olarak astımın maliyeti tüberküloz ve AIDS'in toplam maliyetinden fazla olduğu tahmin edilmektedir. Yalnızca ABD'de maliyet yılda 6.4 milyar dolar.


9- KANSER:
Duymayayanız var mı? Kanser, kötücül urların anormal bir şekilde çoğalmasına verilen addır. Bütün kanserlerde ortak olan özellik, bir hücre tipinin denetimsiz biçimde çoğalması ve normal dokuları kaplamasıdır. Bunun nedeni, hücreDNAsında iki aşamada gerçekleştiği sanılan değişikliklerdir. 19. yüzyıl'da "beyaz ölüm" diye nitelendirilen verem, Ortaçağ'da "kara ölüm" diye nitelendirilen veba, ondan önce de cüzzam gibi, günümüzün toplumunda da kanser, insanların çoğunluğu tarafından en çok korkulan hastalıkdır.

10- SOĞUK ALGINLIĞI:
İnfluenza virüsünün iki çeşidi gribe neden olur: influenza A ve B.

Grip, insandan insana öksürük veya hapşırma ile yayılan virüs yüklü su damlacıkları ile taşınan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Nefesle içeri alındıklarında, virüs partikülleri alt ve üst solunum yoluna yerleşirler ve orada hızla çoğalırlar. Kuluçka devresi 1 ile 3 gün arasındadır. Bu devrede enfekte olmuş insanlar bilmeden başkalarına virüsü bulaştırabilirler.

[ Yazan : vuslat | Okunma : 2216 ]



Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..



Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

7.Sınıf 6.Ünite: Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme (Önce Konu Sonra Soru)

6.Sınıf 6.Ünite: Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı (Önce Konu Sonra Soru)

7.Sınıf 5.Ünite: Işığın Madde ile Etkileşimi (Önce Konu Sonra Soru)

5.Sınıf 6.Ünite: İnsan ve Çevre (Önce Konu Sonra Soru)

5.Sınıf 5.Ünite: Işığın Yayılması (Önce Konu Sonra Soru)

7.Sınıf 7.Ünite: Elektrik Devreleri (Önce Konu Sonra Soru)

6.Sınıf 7.Ünite: Elektriğin İletimi (Önce Konu Sonra Soru)

6.Sınıf 3.Ünite: Kuvvet ve Hareket (Önce Konu Sonra Soru)

5.Sınıf 7.Ünite: Elektrik Devre Elemanları (Önce Konu Sonra Soru)

8.Sınıf 7.Ünite: Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi (Önce Konu Sonra Soru)

6.Sınıf 5.Ünite: Ses ve Özellikleri (Önce Konu Sonra Soru)

6.Sınıf 4.Ünite: Madde ve Isı (Önce Konu Sonra Soru)

Tüm Dosyalar

Sitedeki Dökümanlar Fen Bilimleri Dersi Öğretmenlerinin Grup Paylaşımlarıdır.Hazırlayanın İsmi Silinmeden Paylaşılabilir. ***TELİF UYARISI***
www.fenci.gen.tr Sizinle 13 Yıldır Birlikte!
Hatırla :