-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Daha iyi nefes için ne yapılmalı?
  Yazılar || Sağlık
   Daha iyi nefes için ne yapılmalı?


Tüm canlıların üç temel hayati ihtiyacı vardır.
1)yemek yemek
2)su içmek
3)Nefes almak

Nasıl ki kötü beslenme ,sağlıksız içecekler kullanmak sağlığımızı tehdit ediyorsa kalitesiz nefes alıp vermede sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Kaliteli nefes alıp vermenin yolu da BURUN dan başlar.Çünkü Burun soluduğumuz havanın Akçiğerlere giriş kapısıdır. Normal sağlıklı bir erişkinde günlük 18000 ile 200000 litre hava burundan geçer. Kulak Burun Boğaz Doktoru Süreyya Şeneldir, Mynet okurları için yazdı.

Burnunuz akciğerinizi korur ;
-soluduğunuz havadaki tozları, parçacıkları,%100 etkinlikle temizler.
-soluduğunuz havayı nemlendirir.Böylelikle akçiğerin kurumasını engeller.
-Havayı akçiğere gelmeden ısıtır.Akçiğerin soğuk hava ile temasını engeller.

Bu ve bunun gibi bir çok sebepten ötürü normal burun solunumu hayatın vazgeçilmezidir.Burnunuzdan rahat nefes alıp veremiyorsanız sebebi bulup bir an önce çözüme kavuşturmalısınız.

Burun içi kıkırdak ve kemik eğiklikleri(deviasyon) burun tıkanıklığının en önemli sebeplerindendir. Buna dayanarak burun tıkanıklığı şikayeti ile doktora başvuran hastalar bu açıdan değerlendirilir. Burun içi muayenesi yapılır,eğiklik görülmez ise sizde bir sorun yok daha iyi nefes olmaz bununla yetinmelisiniz denir,burnun estetik görüntüsü ihmal edilirdi.Estetik görüntü ile nefes alıp vermenin ilgisi olmadığı sanılırdı.Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar kesin olarak göstermiştirki Burnu içi ,dışı diye ayırmak yanlış.Artık biliyoruz ki burun şekli, burun fonksiyonları ile birebir ilişkilidir.Çirkin ve sevimsiz bir burun görüntüyü bozmakla kalmayıp nefes alıp vermeyide bozabilir.Aynı mantıkla kötü yapılmış bir burun estetiğinde görüntü ve nefes ayrılmaz bir biçimde kötü olur.

Burun estetik sorunları nefes alıp vermemizi olumsuz etkiletebilir. Hemde burun içinde hiçbir sorun olmamasına rağmen Nasıl mı?

Birkaç örnekle izah etmeye çalışalım.
-Burun ucunun dudakla yaptığı açı yetersiz ise yani burun ucu düşükse hava burna girmekte zorlanır. Sizdede bu sorun varsa elinizle burnunuzu hafifçe kaldırın .daha iyi nefes aldığınızı hissedeceksiniz.Burun ucunuzu estetik ameliyatla kaldırmak hem görüntünüzü değiştirecek hem de daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır.

-Burun ucunda çukurluklar varsa yani burun ucu mandalla sıkılmış gibi ise ,hava burna girer girmez daha ileri gitmesini engelleyecektir.(Burun dış valv yetmezliği diyoruz)görüntü olarak size sinirli bir ifade veren bu çukurluklar nefes almanızı da olumsuz etkileyecektir.Sorun ancak estetik cerrahi ile düzeltilebilecektir.Zayıf ve çukur olan kıkırdakları burun içinden aldığımız kıkırdaklar ile güçlendirdiğimiz zaman hem nefes yolunuz açılacak hemde güzel bir burna sahip olacaksınız.

-Şekil olarak Burnunuz dar ise bu darlık burun içine de yansıması kaçınılmazdır.Hava burun içinde dar bir geçitden geçmekte zorlanacaktır.Size yapılacak bir estetik ameliyat sonrası dar kısımlara yerleştirdiğimiz açıcı greftler sayesinde.Hem doğal bir burnunuz olacak hemde daha iyi nefes alabileceksiniz.

-Burnun içindeki orta bölmesi düz olmasına rağmen şekil olarak eğik ise bu eğiklik nefes alıp vemenizi etkileyebilir.Dıştaki eğiklik düzeltilirse simetrik görünümde bir burna sahip olmakla kalmayıp daha iyi nefes alıp verebileceksiniz.

Yapılan tüm muayenelerde burun içinin normal olmasına rağmen iyi nefes alamıyorsanız sorun burnunuzun dış şeklinden kaynaklanıyor olabilir.yapılacak estetik ameliyatla hem görüntünüz düzelir hemde daha iyi nefes alabilirsiniz.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1243 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

5-6-7-8.Sınıf 2.Dönem Yıl Sonu ŞÖK Tutanakları

Fen Bilimleri Dersi Yıl Sonu Zümre Toplantı Tutanakları

Güneş Sistemi

İNSandA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

Destek ve Hareket Sistemi

GÜNEŞ VE AY TUTULMALARI

Boşaltım Sistemi

Bileşke kuvvet

AYNALAR

Dolaşım Sistemi

IŞIĞIN KIRILMASI VE MERCEKLER

BİTKİ VE HAYVANLARDA ÜREME, BÜYÜME VE GELİŞME

AMPULLERİN BAĞLANMA ŞEKİLLERİ

IŞIĞIN SOĞURULMASI

Sindirim Sistemi

Tüm Dosyalar

Copyright © 2007-2022
www.fenci.gen.tr Sizinle 15 Yıldır Birlikte!
Hatırla :