-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Anne olmayı ertelemeyin
  Yazılar || Sağlık
   Anne olmayı ertelemeyin


Anne olmayı ertelemeyin

Stres ve büyük şehir yaşamından dolayı artan infertilite'ye (kısırlık) yönelik uygulanan ‘Tüp Bebek' tedavisinde, yaş sınırının 45 olduğunu belirten uzmanlar, kadınlarda 37 yaşından sonra çocuk sahibi olmanın zorlaştığına dikkat çekiyor.

Bebek sahibi olamayan değişik yaş grubundaki çiftlerin başvurdukları son yöntem Tüp Bebek tedavisinin, her geçen yıl daha fazla kişi tarafından talep edildiğini belirten Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Yardımcı Üreme Teknikleri Yöneticisi Dr. Engin Enginsu, yapılan çalışmalara sonuç vermediği 45 yaşın üzerindeki hastalarda bu tedaviyi uygulamadıklarını söylüyor.

Stresin önemli bir etken olduğunun altını çizen Dr. Engin Enginsu, "Günümüzde, özellikle kadınların iş hayatında aktif rol almasının artışıyla birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri söz konusu. Ancak, hekim olarak şu gerçeği hatırlatmak gerekiyor; Tüp Bebek tedavisinde erkekler için yaş sınırı yoktur. Kadınlarda ise doğurganlık 37 yaşından sonra azalmaya başlar.

45 yaş üzerindeki kadınların tedaviye cevap vermeleri çok zor olduğundan, Tüp Bebek uygulamasını önermiyoruz" şeklinde konuşuyor.

Akapunktur Desteği Başarıyı Artırıyor

Başarılı sonuç elde etmek için Tüp Bebek tedavisinde Akapunktur yöntemini destekleyici bir yöntem olarak tercih ettiklerini açıklayan Dr. Engin Enginsu, "Akapunktur ile hastanın kan akışı düzenleniyor ve ayrıca hasta psikolojik açıdan rahatlıyor; bu da kişinin gebelik şansını arttırıyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda tıbbi literatüre de girmeye başlayan üç önemli yöntem; psikolojik destek tedavisi, akapunktur ve yoga gebelik şansını arttırıyor" diye konuşuyor.

Gebelik Şansı Kişiden Kişiye Değişiyor

Tüp Bebek ile gebe kalma şansının hasta profiline göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Dr. Engin Enginsu, "37 yaş altında, erkekle ilgili ciddi problemlerin görülmediği vakalarda gebelik oranları yaklaşık yüzde 60 olup, bu oran 40 yaş üzeri kadınlarda yüzde 5 oranlarına kadar düşmektedir.

Bu yüzden, gebeliğin başarı ya da başarısızlığını etkileyen faktörler, hasta bazında değerlendirilip çiftleri doğru yönlendirmek gerekmektedir" diyor.
Tüp Bebek tedavisinin çifte göre değiştiğini ve ilk üç denemede hastaların gebe kalma şansının daha fazla olduğunu açıklayan Dr. Engin Enginsu, şu bilgileri veriyor:

"Üç deneme sonrasında gebe kalan çift sayısı yüzde 85 olarak bildirilmektedir. Beş kez Tüp Bebek denemiş ve tedavide gebe kalmaya engel bir durumun gözlenmediği vakalarda gebe kalma şansı giderek azalmaktadır.

Kilo sorunu yaşayan kadınlarda doğurganlık oranı daha düşüktür. Kişiye özel bir kilo sınırı veremiyoruz fakat gebelik takibinde ve doğumlardaki gözlemlerimize dayanarak kilolu olmak daha fazla problem yaratacaktır diyebiliriz. Gebelikte problem yaşayacağımızı düşündüğümüz hastalara, konu ile ilgili uzman diyetisyenlerimiz ile destek vermekteyiz."

Tedavi Hangi Aşamaları Kapsıyor?

Çifte en doğru tedavinin belirlenmesi için ilk tetkiklerin eksiksiz yapılmış olmasının ve uygulanacak yöntemlerin planlanmasının önemine dikkat çeken Dr. Engin Enginsu şöyle konuşuyor:

"İlk etapta tedavi 15 günlük bir süreçten oluşur. Bunlar sırasıyla; erkeğe spermiogram (meni testi, semen analizi) yapılması, kadının adetinin ikinci veya üçüncü gününde kanda bakılacak hormon profilinin kontrol edilmesi, ultrasonografi ve jinekolojik muayenedir.

Adetin yedinci ve onuncu günlerinde rahim filminin çekilmesiyle bu süreç tamamlanabilir. Tüm bu veriler değerlendirildikten sonra çifte uygulanacak tedavinin süresi ise 15 ile 45 gün arasında değişmektedir. Uygulamanın en önemli aşaması; en az 12 en fazla 30 gün sürecek olan ilaç tedavisi ile hastanın Tüp Bebek işlemine hazırlanmasıdır

Seçilecek tedavi protokolu kişi bazında değerlendirilmeli ve hasta için en etkili sonucun alınabileceği yöntem seçilmelidir.

Yumurtalar toplanırken ağrı duyulmaz, işlemler ortalama yedi dakika sürer. Bu nedenle Tüp Bebek tedavisinde hastanede yatılması gerekmemektedir. Uygulanan hafif anestezi nedeniyle hastalar, iki saat kadar yatak istirahatinden sonra evlerine gönderilmektedir."

Ayrıca, tedavi süresinin, kadınlarda uygulanan hormon tedavisine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyleyen Dr. Engin Enginsu'ya göre; 37 yaşın altındaki kadınlarda başarısızlıkla sonuçlanan gebeliklerde en az iki ay tedaviye ara verilmesi öneriliyor. 37 yaşın üzerindeki kadınlarda ise bu süre bir ay olarak açıklanıyor.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1174 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-23

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-25

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-26

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-22

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-20

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-17

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-21

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-24

Tüm Dosyalar

Copyright © 2007-2021
www.fenci.gen.tr Sizinle 14 Yıldır Birlikte!
Hatırla :