-
fenci.gen.tr
 
 
   

Her yıl 5 bin bebek kusurlu doğuyor
  Yazılar || Sağlık
   Her yıl 5 bin bebek kusurlu doğuyor


Proje Teknik Koordinatörü Dr. Sibel Akkol, “düzenli folik asit alınmasıyla doğumsal kusurların yüzde 70’i önlenebiliyor” uyarısında bulundu.

Türkiye’de her yıl 5 bin bebeğin “açık omurilik” anlamına gelen “Spina Bifida” hastalığı nedeniyle kusurlu doğuyor.

Spina Bifida Derneği İzmir Şubesi yetkilileri, AB’nin finanse ettiği, Sağlık Bakanlığının “Türkiye Üreme Sağlığı Programı” kapsamında desteklediği “Sağlıklı Kuşaklar Güvenli Annelik İçin Nöral Tüp Defekti Projesi”ni, Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi’ndeki anne adaylarına anlattı.

Proje Teknik Koordinatörü Dr. Sibel Akkol, bebeğin gelişiminin ilk 3 ayda tamamlanması nedeniyle bu dönemde ortaya çıkacak rahatsızlıkların, bebeğin ölü ya da kusurlu doğmasına neden olabileceğini belirtti.

Spina Bifida’nın “açık omurilikten çıkan sinirlerin çalışamaz hale gelmesiyle oluşan doğumsal bir rahatsızlık” olduğunu kaydeden Dr. Akkol, “Düzenli folik asit alınmasıyla doğumsal kusurların yüzde 70’i önlenebiliyor. Yürüttüğümüz bu çalışmadaki temel amacımız da bunu anne adaylarına anlatmak” dedi.

Doğurgan çağdaki tüm kadınların gebelikten önce başlayarak her gün folik asit alması gerektiğini belirten Akkol, bir çeşit B vitamini olan folik asidin, özellikle yeşil yapraklı taze sebzeler, ahududu, böğürtlen, tahıl, baklagiller, süt ürünleri, karaciğer ve mayalanmış yiyeceklerde bulunduğunu bildirdi.

Spina Bifida Derneği İzmir Şubesi Başkanı Nurdan Anlı da “Sağlıklı Kuşaklar Güvenli Annelik İçin Nöral Tüp Defekti Projesi”ni pilot bölge olarak Narlıdere ilçesinde uyguladıklarını, zaman zaman da farklı platformlarda anne adaylarıyla bir araya geldiklerini söyledi.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1205 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :