-
fenci.gen.tr
 
 
   

FEN KURDU LGS SORU BANKASI
 

FEN KURDU LGS SORU BANKASI

8.sınıf LGS soru bankası
çıktı
MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları
fenkurdu.gen.tr


İLETİŞİM
Telif Uyarısı
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

Uçucu ve naturel yağlar
  Yazılar || Sağlık
   Uçucu ve naturel yağlar


Uçucu ve naturel yağlar

 

Alternatif tıbbi tedavilerde tercih edilen uçucu yağlar; kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, dengeleyici ve stresi giderici olarak kullanılıyor

Buhar distilasyonu ile elde edilmiş, ilaç hammaddesi olarak, aromaterapi-aroma kozmetik sahasında dahili ve harici olarak kullanıma sunulan esans türündeki yağlardır.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar; özellikle soğuk algınlığında, uyku düzensizliklerinde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve dengeleyici, stresi giderici olarak kullanılır. Bunun yanında, kozmetik sahada da yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Üretim ya da ithal edilmek suretiyle, ülkemizde 50'nin üzerinde uçucu yağ bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmı çeşitli rahatsızlıklar için ve alternatif tıbbî tedavilerde, ilaç kategorisine girmeden kullanılmakta; bir kısmı da cilt ve saçlar için kozmetik ürünlerle birlikte veya müstakil olarak kullanılmaktadır.

Acı elmayağı

Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyileştirici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğine karşı kullanılır. Dahilen, günde 3-5 damla, bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda kullanılmaz, zararlıdır. Haricen, yara üzerine tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak masaj şeklinde, sürülerek de tatbik edilir. Ayak kokularında suda bekletilerek kullanılır.

Anason yağı

Gaz söktürücü, midede hazımsızlık, şişkinlik ve gaz giderici, iştah açıcı, anne sütünü artırıcı, selüloit tedavisinde ve uyku verici olarak kullanılır. Çocuklarda karın ve topuk bölgelerine seyreltilerek sürülür. Dahilen, günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. (Daha yüksek miktarlarda hafif bir sarhoşluk verir, sonra uyku meydana getirir.)

Ardıçyağı

İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selüloit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda da kullanılmaktadır. Egzama ve selüloide faydalıdır (fazla miktarda sakıncalıdır, böbrekleri tahriş eder). Dahilen, 2-3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen, uygulanacak yer kolonya ile temizlenir ve bol miktarda yedirilerek cilde tatbik edilir. Antiseptiktir ve bu yüzden ayakta oluşan mantar, egzama hastalıklarına da sürülerek kaşıntı önlenir. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksinlerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Biberiye yağı

idrar söktürür, gaz giderir, kan dolaşımını arttırır, bronşite ve sinüzite iyi gelir, sarılık ve karaciğer enzimlerini düzenlemede kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı faydalıdır. Yağ çözücüdür, kolesterolü düzenler. Dahilen, bir fincan suya 2-3 damla atılır veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Haricen; sinüzite, romatizmal ağrılara, sivilceler üzerine sürülerek, deri ve cilde canlılık verir.

Bergamut esansı

Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır, iştah artırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak kullanılır. Dahilen, bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Haricen, cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

Çam terebentin

Bu esans saçı besler, dökülmeyi önler. Kepeğin giderilmesini sağlar ve saçı kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikroorganizmaların oluşumunu engeller. 200 gramlık şampuana 15-20 damla konur. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak da kullanılır.

Defneyağı

Yemeklere güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarına, soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saçın büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici, kas gevşetici ve şeker dengeleyicidir. Dahilen, bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen, parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır (gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanırken dikkat edilmelidir).

Gülyağı

Cilde canlılık kazandırıp, cildi gerginleştirir. Alerjik, egzamalı ciltlere ve açık yaralara iyi gelir. Makyajı temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. Esans olarak parfümeride kullanılır. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Kekik yağı

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, diş eti iltihaplarına iyi gelir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklarda antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarında iyi gelir. Kolesterol ve yüksek tansiyon dengeleyicidir. Zayıflamada yağ çözücüdür. Dahilen, 2-3 damla, yarım fincan suya katılarak veya şeker üstüne damlatılarak kullanılır. Haricen, parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır. Yüksek tansiyonlularda dahilen alınmamalıdır.

Karabaş yağı

Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliğine, kolesterol ve şekere faydalıdır. Uykusuzluğu giderir, balgam söktürücü ve öksürük gidericidir. Zindelik verir. Egzama yaralarına iyi gelir. Sivrisinek kovucudur. Stres ve gerginliğe faydalıdır. Dahilen, günde ikişer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır; haricen, cilde sürülür.

Lavanta yağı

Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında, ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Parfüm sanayiinde de kullanılır, İnfüzyon yoluyla, depresyon ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücuttaki kötü kokuları giderir. Antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Saçtaki sirkeleri giderir. Haricen ovularak sürülür.

Limon yağı

Ferahlık verir, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı, mide yanması, kanın temizlenmesi, böbrek taşı, bağ dokusu hastalığı karşısında kasları kuvvetlendirir. Diş etini kuvvetlendirir, sivilceleri giderir, cildi güzelleştirir, vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Tonik olarak kullanılır. Mikrop öldürücüdür. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler. Pastalara esans olarak kullanılır. Kalp damar tıkanıklığında, damar açıcı özelliğe sahiptir. Dahilen, balla tatlandırılmış suya ikişer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Haricen, bolca masaj yapılarak sürülür. Cilt için kullanırken nemli pamuk ile cilt temizlenir.

Nane yağı

Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir. Baş ağrısına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü artırır. Bağırsak solucanlarını temizler. Migrende ve sinirsel baş ağrısına faydalıdır, sinüsleri açıcı özelliği vardır. Dahilen, günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen, cilde masaj yapılarak sürülür (fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

Melisa yağı

Uykusuzluk giderici, kan temizleyici, sinir gerginliği ve stres teskin edicidir. Bitkinlik, yorgunluk, nefes darlığı ve astımda kullanılır. Mideye, sinirsel baş ağrılarına ve migrene iyi gelir. Dahilen, günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen, cilde masaj yapılarak sürülür (fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır).

Mersin yağı

Yağlı, tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroide ve şeker hastalığına karşı etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir. Mersinyağı: Adale kuvvetlendirici olarak ve spor sakatlıklarında kullanılır. Astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde faydalıdır. Dahilen, günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Okaliptüs yağı

Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selüloide, nezle ve gribe karşı etkilidir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşıda faydalıdır. Dahilen; 1 fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırıp içilir. Haricen, masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.

Yasemin yağı

Romatizma ağrılarını dindirir. Cilt besleyici ve selüloit giderici olarak kullanılır. Cildi sıkıştırıcı olarak da kullanılır. Stres, sinir yatıştırıcı ve dinlendirici olarak banyo suyuna katılır. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır. Cilt için kullanırken nemli bir pamuk ile cilt temizlenir.

Portakal yağı

Mide rahatsızlıklarını geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Romatizmada faydalıdır. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak katılabilir. Kan dolaşımını düzenleyicidir. Sinirleri yatıştırır. Dahilen; yarım fincan suya 3 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür (cilt için kullanırken nemli pamuk ile cilt temizlenir).

Rezene yağı

Midedeki şişkinlik, hazımsızlık rahatsızlıklarını giderir. Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir. Dahilen, bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen, yara üzerine sürülerek kullanılır.

Havuç yağı

Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür, İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler. Kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik, varis, romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlayıp dökülmesini önler. Tansiyonu dengeler. Dahilen, 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Haricen, cilde masaj şeklinde sürülür.

Tarçın yağı

Antibakteriyal etkisi vardır. Bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır. Huzur verici etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırır. Haricen kaşıntı ve haşere sokmalarına karşı kullanılır. Pastalara esans olarak kullanılır. Dahilen, bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Naturel sabit yağlarAcıbadem yağı

Öksürük kesici, şeker düşürücüdür. Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Pastalara esans olarak kullanılır. Dahilen, 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Alabalık yağı

Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Bel fıtığı ve kas (adale) ağrılarına faydalıdır. Kas gevşeticidir; kireçlenmeler ve mafsal ağrılarına faydalıdır. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Avokado yağı

Cilt nemlendirici ve yumuşatıcı, kas gevşeticidir. Selülitte kullanılır. Böbrek taşı söktürücüdür. Dahilen, 1 fincan suya 4 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Buğday yağı

Hücre yenileyicidir. Selüloit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklara karşı kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri,
güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir. Dahilen, günlük 1 çay kaşığı kullanılır. Haricen, saç için friksiyon, cilt için masaj şeklinde uygulanır.

Ceviz yağı

Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçı besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlatıcı olarak kullanılır. Haricen, cilde masaj şeklinde uygulanır.

Çilek yağı

Cildi, gözenekleri sıklaştırıcı ve besleyici özelliğe sahiptir. Pasta, kek esansı ve koku olarak da kullanılır.

Çörekotu yağı

İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli kalmasını sağlar. Hemoroide faydalıdır, saçı besleyip dökülmesini önler. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler. Yemeklere lezzet verir. Dahilen, günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir. Haricen; egzama, kuru cilt ve saç masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah-akşam burna 1-2 damla damlatılır. Hemoroide haricen kullanılır.

Defne garyağı

Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler. Saçın kuvvetlenmesini sağlar ve romatizmal ağrıları giderir. Haricen kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır. Romatizma için de masaj şeklinde uygulanır.

Fındık yağı

Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanır. Varis ve saçkıran hastalığı için faydalıdır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yaparak sürülür. Selüloide karşı ve doğumdan sonra karın bölgesini sıkılaştırıcı olarak kullanılır. Haricen masaj şeklinde kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.

Gliserin yağı

Cildi besler, yumuşatır. Ayaktaki, ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahiptir. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Haricen masaj şeklinde uygulanır.

Havuç yağı

UV ışınına karşı vücut bağışıklığını artırır. Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici, idrar artırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kolesterolü düzenleyici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca ses tellerine faydalıdır. Güneş yağlarında bronzlaşmayı kolaylaştırır. Dahilen 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

Haşhaş yağı

Eczalıkta bazı karışımların hazırlanmasında, tablo boyalarında katkı maddesi olarak veya yemek yağı olarak kullanılır.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi, hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusmayı giderici etkilere sahiptir. İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesine karşı da etkilidir. Ayrıca pastalara esans olarak da kullanılır. Gebelikte kullanılmamalıdır. Haricen, eklemlere masaj ve saç diplerine parmak ucuyla friksiyon olarak uygulanır. Hazım için de dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir.

Jojoba yağı

Sivilceli, yarık, çizik, yıpranmış ciltlerde, kırışıklıklarda ve sporcularda ayak kremi olarak kullanılır. Saçların büyümesini ve güçlenmesini sağlar, kepeklenmeyi önler, İltihaplı egzamalarda ve selüloit tedavisinde kullanılır. Sadece haricen kullanılır.

Kakaoyağı

Denizde bronzlaşmaya ve hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı faydalıdır. Doğum öncesi ve sonrası çatlakları önleyici etkiye sahiptir. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmaya karşı kullanılır. Haricen kullanılır.

Kantaron yağı

Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Mide ağrılarını dindirir. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. Hemoroite (basur) dıştan sürülür. Antiseptiktir. Dahilen, 1 çorba kaşığı günde 2 defa içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak sürülür.

Karabiber yağı

Hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Gaz ve idrar söktürür. Enerji verir. Öksürüğü keser. Dahilen 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

Karanfil yağı

Ağız ve mide kokularını giderir. Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarına etkilidir. Diş eti çekilmesi ve iltihabına faydalıdır. Haşereleri kovar. Dahilen, 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir (karanfil yağı, cilt üzerine sürülmemelidir).

Kayısı yağı

Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Bağırsak parazitlerinin giderilmesinde kullanılır. Pastalara esans olarak kullanılır. Haricen cilde pamukla tatbik edilir. Dahilen 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılır.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, menopoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkilidir. Zihin açıcıdır. Dahilen 1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

Menekşe yağı

Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca parfüm sanayiinde kullanılır. Haricen, cilde masaj yoluyla, saça friksiyon şeklinde uygulanır.

Muz esansı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır.

Papatya yağı

Duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında gargara olarak kullanılır. Haricen cilde masaj şeklinde tatbik edilir. Dahilen, 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır (içilmesi sakıncalıdır).

Pelesenk yağı

Romatizma ağrılarına iyi gelir. Haricen masaj şeklinde uygulanır.

Susam yağı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Dahilen müshil; haricen ise özellikle kuru ciltler, kirpik, kaş ve saçlar için rahatlıkla kullanılır. Saç kırılmalarını önler. Şeker hastalığında da kullanılır. Yanıkları iyileştirici özelliği vardır. Her cilt tipine uygundur. Yemeklere lezzet verir. Romatizma ve selülit için de faydalıdır. Her sabah aç karnına 1 çay kaşığı içilir. Müshil olarak da 1 çay kaşığı alınır. Haricen cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

Tatlı bademyağı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Kuru ve çatlak ciltler üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Pürüzleri giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliğe sahiptir. Her cilde, özellikle hassas ve kuru ciltlere uygulanabilir. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır. Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir. Cilde masaj şeklinde tatbik edilir.

Tatlı elmayağı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Kuru ve çatlak ciltler kadar, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir. Ayrıca pasta yapımında esans olarak da kullanılır. Haricen, cilde masaj ve saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde uygulanır.

Vanilya yağı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliklere sahiptir. Bu etkileri merkezî sinir sistemini uyarması sonucu meydana gelmektedir. Aromaterapide daha çok korrigon amaçla kullanımı vardır. Pastalara esans olarak da kullanılır. 1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

Zambak yağı

Pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Vücut ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına etkilidir. Selülit tedavisinde kullanılır. Koku ve parfümeri sanayiinde kullanılır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, pasta, kek esansı ve koku olarak kullanılır. Saç ve cildi beslemesinin yanı sıra saç diplerini güçlendirir. Cilde canlılık verir. Adale tutulması durumunda kullanılır. Kalp sağlığı açısından oldukça faydalı bir yağdır. Damar sertliğini giderir. Bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır.

M.Ö.3000 yılından beri bilinen tıpta, alternatif tedavide ve kozmetikte kullanılan, bitkilerden doğal olarak elde edilen yağlardır. Bu değerli yağlar bitkilerin çiçek, meyve, kabuk, yaprak, rizom, reçine ve odun kısımlarından elde edilmektedir.

[ Yazan : vuslat | Okunma : 2097 ]Copyright © 2007-2023
www.fenci.gen.tr Sizinle 16 Yıldır Birlikte!
Hatırla :