-
fenci.gen.tr
 
 
   

MENÜ
  FEN FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
fen Fen Yazılıları (5-6-7-8.Sınıf)
Bilim Uygulamaları Yazılıları
BEP Yazılı Soruları
Fen Planları (Yıllık-Günlük-Bep)
Fen Zümre Toplantı Tutanakları
Fen Şube Toplantı Tutanakları
Fen Sunu ve Slaytları
Fen Çalışma Kağıtları
Önce Konu-Sonra Soru
Fen TEST Soruları İndir
Fen Konu Özetleri-1
Fen Konu Özetleri-2
Bilim,Fen ve Teknoloji Kulübü
MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
LGS Denemeleri
PYBS Soruları ve Cevapları
Fen Ders Kitapları


İLETİŞİM
Bize Ulaşın
Öğretmen Grubumuz-1
Öğretmen Grubumuz-2

 

Kendi Kendinizin Efendisi Olabilirsiniz
  Yazılar || Kişisel Gelişim
   Kendi Kendinizin Efendisi Olabilirsiniz


Kendi Kendinizin Efendisi Olabilirsiniz


Başarı daha iyiye ulaşmak için sürekli çaba göstermektir. Başarı diğer insanlara yardımcı olmaya çalışırken duygusal,sosyal,ruhsal,psikolojik,bilimsel ve finansal konularda kişiyi sürekli geliştirecek bir olanaktır. Başarıya giden yol her an inşaa halindedir. Başarı ulaşılması gereken bir sonuç değil,sürekli gelişen bir çabadır.

Güç heyecan verici bir kavram. Bazıları için güç olumsuz ve itici bir anlam taşır. Bazıları gücü elde etmek için hırslanırlar. Bazıları da güç sanki şüpheli,sadece para için kullanılan bir olguymuş gibi ondan korkarlar.

Ben gücü zorba insanlar için bir araç olarak algılamıyor,bir şeyleri zorla yaptırmak için gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bu şekilde kullanılan güç kısa ömürlü olur. Siz ya yapmak istediklerinizi yaparsınız ya da başkalarının sizin için hazırladığı planlara uyarsınız. Güç istediğiniz sonuçları oluşturabilme ve gelişen olaylar sonucunda insanlara hak ettikleri değeri verebilme yeteneğidir. Güç düşüncelerinizi amacınıza uygun olan şekilde yönlendirebilmek için hayatınızı değiştirebilme yeteneğidir. Güç kesin olarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilmek için düşünce süreci ve davranışlarınızı yani kendi davranışlarınızı yönetme yeteneğidir. Gücün kaynağı nedir?Günümüzde gücün kaynağı uzmanlaşmış bilgiden geliyor.

İçinde yaşadığımız çağ bilgi çağıdır. Artık biz endüstriyel kültürü değil,iletişim kültürünü yaşıyoruz. Şimdi bilgi sahibi olanlar ve olmayanlar şeklinde yeni bir sınıfsal bölünme ortaya çıktı. Bu yeni sınıf gücünü ne paradan,ne de sahip olunan topraklardan değil sadece bilgiden alıyor. Modern dünyada ağaların gücü bilgidir.

Neden bazıları bakarken bazıları efsanevi sonuçlara ulaşabiliyor?Neden hepimiz sağlıklı,mutlu,zengin ve başarılı olamıyoruz?Gerçek şudur ki bilgi yeterli olmayabiliyor. Hepimizin ihtiyaç duyduğu şey idealler ve pozitif düşünce olsaydı çocukluğumuzda her birimizin küçük muhteşem atları olur ve rüyamızdaki hayatı yaşıyor olurduk. Her büyük başarıyı meydana getiren eylemdir. Eylem,sonuçları hazırlar. Gerçekte gücün kelime anlamı eylem yapma yeteneğidir.

Hepimizin sıkça düştüğü yanılgı şudur:Hayatlarında çok başarılı olmuş insanlara Allah özel yetenekler vermiştir. Halbuki durum böyle değildir. Başarılı insanların başarısızlardan farkı sadece eyleme geçme yeteneğine sahip olmalarıdır. Eyleme biz de geçebiliriz,bunu başarabiliriz.

İnsanlar 2 türlü iletişim şekli kullanırlar:
1.İç iletişim(kendi içimizde gerçekleştirdiğimiz konuşmalar,his ve duygular) 2.Fiziksel iletişim(Kullandığımız kelimeler,ses tonumuz,mimikler,vücut hareketleri ve fiziksel davranışlar)İletişim güçtür. İletişimi etkili kullananlar,kendi dünya deneyimlerini değiştiren insanlardır. Tüm dünyayı değiştiren Mustafa Kemal Atatürk,Süleyman Demirel, Hitler, Gandhi birer iletişim ustasıydılar.

Mutluluğumuz,eğlencemiz,sevincimiz,sevgimiz,iç deneyimlerimizdeki başarı düzeyimiz kendi kendimizle nasıl iletişim kurduğumuzu gösterir. Hissettiklerimiz yaşantımızdaki olayların sonucu değildir,iç dünyamızda olayları nasıl temsil ettiğimize bağlıdır. Nasıl hissedeceğimize ve nasıl davranacağımıza ilişkin kararı sadece biz veririz,olaylar değil. Hiçbir şey bizim verdiğimizin dışında bir anlama sahip değildir. Bir çoğumuz pek çok his ve davranışı düşünmeden otomatikman gerçekleştiririz. Halbuki bu gücü dünya deneyimlerimizi değiştirmek için kullanırsak hayatta istediğimiz herşeyi gerçekleştirebiliriz.
Pek çok insan şu konuda yanılır:Zihin durumumuz ve aklımızdan geçenler kontrolümüz dışında gerçekleşir. Oysa his,davranış ve zihinsel faaliyetlerimizi daha önce ihtimal vermediğimiz ölçüde bizler denetleriz .Canınız sıkılıyorsa bunu meydana getiren sadece sizsiniz,gerçekten sadece siz. Bu sizin eserinizdir. Sıkıntılı olmak istiyorsanız omuzlarınızı çökertip,sürekli yere bakın yeter. Kendi kendinize sıkıntı meydana getirecek şeyleri belli bir ses tonuyla (üzüntülü) söylemeniz yeterlidir. Ayrıca sıkıntılı olmak için hayatınızda olabilecek en kötü senaryoları düşünmelisiniz.

Sık sık bunalıma giren insanlar,bunu kendileri dışındaki olayların meydana getirdiğini düşünürler. O kadar çok bunalıma girerler ki bu onlara çok normal bir şeymiş gibi gelir .Biz NLP teknikleriyle bırakın bunalıma girmeyi,zihinsel ve fiziksel faaliyetlerimizi ve bu faaliyetlerin sonucu olan duygu ve davranışlarımızı büyük ölçüde değiştirebiliriz.

Coşkulu, sevecen olmak, sevmek istiyorsanız zihninizde bu duyguları oluşturacak görüntüleri canlandırın. Kendinizle olan iç iletişiminizin içeriğini ve tonunu değiştirin. Kısaca coşkulu,sevecen olmak için bu durumu tetikleyecek tarzda zihinsel ve fiziksel faaliyetlerinizi değiştirin.

Gözünüzün önüne bir film yönetmenini getirin,siz de oyuncu olun. Yönetmen filmde korkmanızı isterse efekt kullanır,canavar sesleri verir,sesleri yükseltir. Coşmanızı isterse sizi gaza getirecek müzik koyar,ışığı ve görüntüleri ayarlar. O kadar coşarsınız ki sanki bir şeyler göğsünüzden fırlayacak gibi olur. Siz de bir film yönetmeni gibi olumlu mesajların sesini ve ışığını güçlendirir ve olumsuzlarınınkini bulanıklaştırır ve zayıflatırsanız pozitif bir ruh haline bürünürsünüz
.
Hayatta Başarıya Nasıl Ulaşılır?

Mükemmel bir hayatı olan insanlar şu 4 kuralı hayatlarına çok iyi uyarlamışlardır.

1.Ne istediğini çok iyi bilmek

2.Eyleme geçmek

3.İstedikleri sonucu elde edemedikleri takdirde davranışlarından neler kazandığını anlayabilmek,nerde başarısız olduklarını uyguladıkları davranışların hangi sonuçları meydana getirdiğini bilmek

4. İstediklerini elde dene kadar davranışlarını değiştirebilme esnekliği
Bir hedef seçerek işe koyulun çünkü hedef olmadan atış yapılamaz. Eyleme geçin çünkü sadece bilmek yeterli değildir. İnsanlarla iletişime girmek için çok istekli olun neyin işe yaradığını buluncaya dek davranışlarınızı düzeltin,yeniden uyarlayın,hatanızdan ders alın. Yediğimiz kazıklar bize tecrübe olarak geri dönmeli. Başarılı insanlar istedikleri hayatı elde edene kadar değişmek ve esnek olmak zorunluluğunu hissederler.

Hepimiz kendi kendimize değişebiliriz,gelişebiliriz ve pek çok alana yayılabiliriz,mümkün olmayacağını düşündüğümüz şeyleri yapabiliriz ve en büyük korku ve sınırlamaları sadece biz meydana getiririz .İnsanlar başarabilmelerini ve etkili eyleme geçmelerini sağlayacağına inandıkları kaynakları bir araya getirirlerse hayatta her şeyi yapabilirler, başarabilirler. Başarı tesadüfen elde edilmez. Muhteşem hayat sürenlerle bir türlü istediklerini gerçekleştiremeyenler arasındaki fark Milli Piyango'daki büyük ikramiyeye vuran bilet gibi tesadüfi değildir. hepimizin içinde ulaşabileceğimiz kadar bize yakın ve bizi mükemmel bir hayata (aile hayatı,iş hayatı,okul hayatı) götürecek ve kendimizle uyumumuzu sağlayacak mantıklı ve akılcı yollar vardır. Yapmamız gereken tek şey vücudumuzu ve zihnimizi en güçlü ve en yararlı biçimde kullanmaktır.

Mustafa Kemal Atatürk'ü, Fatih Terim'i, Gheorge Hagi'yi, Süleyman Demirel'i bu kadar başarılı yapan nedir? Onlar beyinlerini ve fizyolojilerini kendilerini başarılı duruma geçirmek için nasıl kullanmaları gerektiğini biliyorlardı .Onlar kendilerini sıradan (hayatta başarısız) insanlardan şu 7 özelliğe sahipler:

1.HIRS: Hırs hayat, güç ve enerji verir.hırs insanları geç yatırır,erken kaldırır. Yukarıda saydığım isimler işlerini yapmak için mükemmel bir istek duysalardı bile hırsları olmadan mükemmelliğe ulaşamazlardı.

2.İNANÇ: Neyin doğru olduğuna inanırsak o mümkün hale gelir. Bu insanları,diğerlerinden ayıran inançlarıdır,bir şeyi yapmaya kendilerini adamalarıdır. Bir çok insan hırslı olmasına rağmen ne oldukları ve ne yapabilecekleri hakkındaki sınırlı inançlarından ötürü rüyalara geçemezler. Kendinizi kısıtlayacak bir inanca sahipseniz mükemmel bir hayat süremezsiniz. Hırs ve inanç ikisi birlikte mükemmele ulaşmamıza yardımcı olacak enerjiyi sağlar.

3.STRATEJİ: Yeterli kaynaklara sahip olmamız yetmez. Bu kaynaklar bizi başarıya götürecek yönde etkili bir biçimde kullanılmalıdır. Strateji kaynakların organize edilmesidir. Bir arabaya camını kırarak da girebilirsiniz kapıyı açarak da. Bu, kaynağı nasıl kullandığınıza bağlıdır.

4.KİŞİSEL DEĞERLERİMİZ : Değerler derken hayata uygulanabilir kişisel değerlerimiz ve toplumsal değerlerden bahsediyorum. Değerler hayatımızda neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirler,bunlar inanç sistemlerimizdir. Hepimiz hayatımızda neyin önemli olduğunu bilmeliyiz, bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsak onu yapmak için harekete geçmeliyiz,aksi takdirde bizi üzen olaylarla karşılaşabiliriz. Değerlerimiz doğrultusunda yaşamalıyız. Değerleri anlayabilmek, başarıya ulaşmak için en kuvvetli ve en yararlı anahtarlardan birisidir. Mesela rüşvet almak, adam kayırmak inançlarımızla uyuşmuyorsa ileride mutsuz hayata doğru ilk adımı atmamak, pişman olmamak için değerlerimizle çatışan bu işlere girişmemeliyiz.

5. ENERJİ: Süleyman Demirel'e bakınız.70 yaşını aşmasına rağmen 18'lik delikanlı gibi oradan oraya koşuyor, ayakta saatler süren konuşmalar yapıyor, konuklar ağırlıyor, temel atma törenlerine katılıyor, açılışlar yapıyor. Demirel'i bu işleri yapmaya sevk eden nedir? Muhteşem enerjisidir. Pek çok insan gerçekleştirebilecekleri işlerle ilgili doğru stratejilere sahiptirler fakat yeterli fiziksel eylem güçleri yoktur. Hırs,inanç ve sarsılmaz kişisel değerlerimiz yeterli değildir. Başarı, düşüncede sahip olduklarımızı gerçeğe aktaracak fiziksel, düşünsel ve ruhsal enerjiler ile ayrılmaz bir bütündür.

6. GÜÇ: Muhteşem bir iletişimci olmamız gerekir. Değişik inanca sahip ve farklı çevrelerle ilişki kurma,birleştirme ve ahengi sağlama yeteneğine sahip olmalıyız. Kendimizi kısıtlamayalım. İçimizde diğer insanlarla birlikte olma ve bu ilişkiyi sürekli kılma arzusu olmadan başarı gerçekleşmez.

7. MÜKEMMEL İLETİŞİM: Hayatımızı ve kültürümüzü yönlendirenler aynı zamanda diğerleriyle iletişim kurmada üstündürler. Başarılı insanlar bir zorluğu nasıl aşacaklarını ve deneyimlerini kendilerine yardımcı olacak şekilde nasıl kullanacaklarını iyi bilirler. Başarısızlar sürekli hayatın kötü yönlerini görürler ve bunlarla kendilerini sınırlarlar. Demirel öğrencilik yıllarında ailesini, arkadaşlarını, akrabalarını sürekli ara, onların mübarek Cuma günlerini ve bayramlarını tebrik ederdi. Emrinde çalışanlara sürekli hal hatır sorar, hatta eşlerinin sağlığı ve çocuklarının derslerini dinlemekten zevk duyardı. Bir keresinde Diyarbakır'da DSİ çalışanlarından birisi kaza geçirmiş, Demirel tüm gününü bu olaya ayırmış ve ona gerekli olan kanı helikopterle Ankara'dan göndertmişti.


[ Yazan : vuslat | Okunma : 1371 ]Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

SON EKLENENLER
 

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-23

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-25

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-26

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-22

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-20

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-17

2021-2022 8.Sınıf Bilim Uygulamaları BEP 2.Dönem 2.Yazılı-1

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-21

2021-2022 8.Sınıf Fen Bilimleri 2.Dönem 2.Yazılı-24

Tüm Dosyalar

Copyright © 2007-2021
www.fenci.gen.tr Sizinle 14 Yıldır Birlikte!
Hatırla :