-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   

Çöpten Biyogaz ve Organik Gübre
Çöpten biyogaz ve organik gübre

 
Akdeniz Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi, üniversitenin yıllık bin tonluk çöpünden 55 bin metreküp biyogaz, 600 ton da organik gübre üretecek.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Osman Yaldız, 'Sıfır Emisyon Kampüs' anlayışıyla 'çevreyi hiç kirletmeyen üniversite' amacını ortaya koyduklarını söyledi.
 
Çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yaldız, biyogazın, doğalgaza benzediğini belirterek, bu gazın, elektrik üretiminde ya da gazı direkt yakarak ısıl enerjisi olarak kullanılabileceğini kaydetti.
 
Dünyada biyogaz teknolojisinin çok geliştiğini ve 12 bin metreküplük dev tesislerin bulunduğunu vurgulayan Yaldız, amaçlarının, bu tesislerin Türkiye'de de kurulması ve biyogaz üretilmesini sağlamak olduğunu belirtti.
 
Yaldız, Türkiye'nin söz konusu projeleri üretebilecek kapasiteye sahip olduğuna da değindi:
 
"Önce, ekonomik bir tesis olarak Akdeniz Üniversitesi'nde bu uygulamayı başlatacağız. Üniversite kaynaklarıyla 200 metreküp hacminde biyogaz tesisi projesini rektörlüğe sunduk. Bu tesiste elde edilecek biyogazı ısıl enerjisine çevireceğiz ve bunu da sera ısıtmasında kullanacağız.
 
Materyal olarak da üniversitenin mutfağından, lojmanlarından, restoranlarından, hayvancılık işletmelerinden ve seradan gelen yılda bin ton olan atıkları kullanacağız. Bu atıkları karıştırarak biyogaz üreteceğiz."
 
Biyogazın tüm atıklarını değerlendireceklerini belirten Yaldız, biyogazdan çıkan materyalin de çok değerli bir organik gübre olduğunu kaydetti.
 
Kuracakları tesiste elde edilecek gübreyi bin 300 dekarlık alanda kullanacaklarını belirten Yaldız, yakın zamanda Türkiye'de bu tesislerin kurulmaya başlayacağını söyledi.
 
Yaldız, "Çöp diye bir kavram yoktur, herşey kullanılabilir. Ev hanımı için, evinin önüne bıraktığı atık dolu poşet çöp, bizim içinse hammaddedir" dedi.
 
Biyogaz tesisleri için yapılan çalışmaların aynı zamanda küresel ısınmaya karşı bir tedbir olduğunu da anlatan Yaldız, "Yerel çözümler üreterek, küresel sorunlara çözüm buluyoruz. Karbondioksit emisyonunu azaltarak küresel ısınmanın etkilerini azaltmaya çalışıyoruz" dedi.
 
Antalya'nın Kumluca ilçesinin dünyadaki en büyük sera üreticilerinden biri olduğunu hatırlatan Yaldız, bu ilçede yılda 300 bin ton sera atığının ortaya çıktığını söyledi.

[ Ekleyen  (gezgin) | 04.08.2012 23:58:42 |]
( Yorumlar (0) | Okunma : 1641 | Bu haberi yazdır | Arkadaşına Gönder |  )

  


Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :