-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   
Kullanıcı : Şifre : Hatırla :

  FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları Forum || İLGİNÇ BİLGİLER
   TEOG

fenbico
[Yeni Asker]Mesaj sayısı : 1
Giriş sayısı : 0
Konu puanı : 0  Toplam P : 0
Konuya Puan ver
Üye bilgileri

Fen bilgisi arkadaşlarım  down sen. sizin kitaplar kalıtsal has. olarak almış mı ? Bizim ders kitabı kalıtsal hastalık değildir diyor bastıra bastıra.  Müfredatta bi değişiklik mi oldu acaba...


--------------------
Bu üye uzun zamandır giriş yapmadığı için silinmiştir..
Fakat Üyenin forumdaki mesajları kalıcıdır.
20.10.2015 17:05:37
                              Oy : 0-Puan : 0


fenci
[Fikret ÜNLÜ [Site Kurucusu]]Mesaj sayısı : 294
Giriş sayısı : 9108
Toplam P : 129
Üye bilgileri

DOWN SENDROMU KALITIMSAL MIDIR?

Down sendromu zeka geriliği ve değişik sağlık problemlerine yol açan genetik bir bozukluktur. Değişik ağırlıkta gelişme sorunlarına yol açabilir. 750’de bir görülür ve en sık rastlanan zeka geriliği sebebidir. Tedavisi yoktur, ancak sendromun daha iyi anlaşılmasıyla erken tedbirler alınmaya başlandığında Down’lu çocuk ve erişkinlerin yaşam kalitesinde iyileştirmeler yapılmaya başlanmıştır. Down sendromu hücrelerdeki 21 nolu kromozomun iki değil, 3 adet olması ile oluşur.

Down sendromlu vakaların çoğu kalıtımsal değildir. Sendrom 3 şekilde oluşur: Trizomi 21, mozaik veya translokasyon. Eğer 21. kromozom’un bir kısmı başka bir kromozoma yapışmışsa buna translokasyon denir ki, Down sendromunun bu şekli ebeveynden çocuğa geçebilir. Ancak, bildiğimiz kadarıyla Down sendromlu çocukların sadece % 4’ünde translokasyon vardır, ve bunların yarısı ebeveynlerden biri tarafından çocuğa geçirilmiştir. Bu vakalarda anne veya baba dengeli translokasyon taşıyıcısıdır ve Down sendromunun hiçbir belirtisini göstermezler, ancak translokasyonu çocuğa geçirebilme riski taşırlar.

Eğer yumurtalık veya testis’lerinde normal hücreler yanında trizomi 21’li hücreler varsa, buna gonadal mozaisizm denir ve bu ebeveynler de normaldir, ancak % 1 oranında Down sendromlu fetüse sebep olabilirler.

Sonuç olarak, Down sendromunun sadece % 2 – 3’nün kalıtımsal olduğunu söyleyebiliriz. Down’un asıl ve en önemli sebebi ilerlemiş anne yaşıdır.


--------------------
...
25.10.2015 18:43:13
       

[1]
     


Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :