-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   
Kullanıcı : Şifre : Hatırla :

  FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları Forum || İLGİNÇ BİLGİLER
   Rezonans Nedir? Rezonansa Dikkat Edilmez İse Neler Olabilir?

fenci
[Fikret ÜNLÜ [Site Kurucusu]]Mesaj sayısı : 294
Giriş sayısı : 9114
Konu puanı : 0  Toplam P : 129
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
Rezonans Nedir? Rezonansa Dikkat Edilmez İse Neler Olabilir?

Rezonans Belirli bir frekansta titreşen bir sistemin, aynı frekanstaki dış titreşimin tesirinde kalarak yüksek genlikle titreşmesi olayı. Fiziki sistemlerde dıştaki uyarıcının tesiriyle titreşen cisimler, uyarıcı etkisini kaldırdığı taktirde genliğini yavaş yavaş küçülterek sıfıra indirir. Bu olaya sönümlenme denir. Titreşen cismin birim zamandaki (1 sn) titreşim veya salınım sayısına frekans, bir salınım süresine de peryot adı verilir. Denge haliyle en uzaktaki konum arasındaki mesafeye genlik (amplitüd) denir. Titreşen cisimlerin normal frekanslarına tabii frekans da denebilir.

Rezonans sırasında uygulanan kuvvet sürekli olursa bu hal titreşen sistem için tehlikeli olabilir. Bu bir köONYM title="Page Ranking">prONYM>ü ise yıkılabilir. Tarihte rezonans sonucu yıkılan köONYM title="Page Ranking">prONYM>ü örnekleri mevcuttur. Bunlardan biri; Fransa'da Sen Nehri üzerinde bulunan bir asma köONYM title="Page Ranking">prONYM>üden uygun adımlarla geçen askerler, köONYM title="Page Ranking">prONYM>üyü titreştirmeye başlamış ve köONYM title="Page Ranking">prONYM>ü titreşim frekansı ile askerin adımları vuruş kuvveti uygun düşünce köONYM title="Page Ranking">prONYM>ü yıkılmış, asker suya dökülmüştür. Bu tarihten çok önceki yıllarda Osmanlı askerinin köONYM title="Page Ranking">prONYM>ülerden geçerken serbest (adi) adımlarla geçtiği literatürlere geçmiş bir gerçektir.

İkinci olay Amerika'da Washington'daki Tacoma Narrows KöONYM title="Page Ranking">prONYM>üsünün titreşim frekansının rüzgarın frekansına eşit olunca, rezonansa geçerek yıkılma hadisesidir. Çağdaş teknoloji, asma köONYM title="Page Ranking">prONYM>ülerin rezonans sonunda yıkılmaması için frekans değiştirici geçer kütleleri asma köONYM title="Page Ranking">prONYM>ülere ilave etmeyi ihmal etmemiştir.


--------------------
...
28.04.2012 20:11:04
                              Oy : 0-Puan : 0


     


Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :