-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   
Kullanıcı : Şifre : Hatırla :

  FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları Forum || İLGİNÇ BİLGİLER
   Gazeteler Neden Enine Düzgün Yırtılmaz ?

fenci
[Fikret ÜNLÜ [Site Kurucusu]]Mesaj sayısı : 294
Giriş sayısı : 9108
Konu puanı : 0  Toplam P : 129
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
Gazeteler Neden Enine Düzgün Yırtılmaz ?

Hepimiz bu deneyi evlerimizde bir kez dahi olsa yapmış bulunmaktayız. Dikey doğrultuda kestiğimiz gazete kağıdı düzgünce yırtılırken yatay yani enine yırtmak istediğimiz gazete kağıdı ise zıkzaklar çizerek düzgün olmayan bir görüntü ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır.

Gazete kağıdının bir çok matbaa malzemesinin olduğu gibi ana maddesini ağaçlar oluşturmaktadır. Bir çok ağacın uzun uğraşlar sonucu işlenmesi ile ham madde artık üzerine yazılabilir bir hal almaktadır. Ham maddesi olan ağacın liflerinden yapılmakt aolan evlerimizin vazgeçilmezi gazeteler dikey olarak liflerin dizilmesi ile üretilmektedir.
Bu sebepten dolayı ise yırtılmak istenildiğinde gazete dikey doğrultuda liflerden oluştuğu için yırtılma çizgisi yönünü kaybetmeden işlemi sonlandırabilir. Liflerin boylarına parelel olarak uygun bir yırtma yapılabilmektedir.
Enine yırtılma yapıldığında ise karşılaşılan her lif yeni bir zikzagın oluşmasına ve düzensiz bir yırtılmaya neden olmaktadır. Peki gazetelerin imalatında neden lifler dikey olarak kullanılmaktadır. Liflerin sulanması yapıldığında kurumaya bırakılan kağıtlar dikey olarak uzamakta ve bu nedenlede lifler dikey bir şekilde dizilmektedir.


--------------------
...
26.04.2012 00:01:54
                              Oy : 0-Puan : 0


     


Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :