-
FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları
 
 
   
Kullanıcı : Şifre : Hatırla :

  FENCİ - Fen Bilimleri Dersi Kaynakları Forum || İLGİNÇ BİLGİLER
   Atmosferdeki Oksijen oranı azalabilir mi?

fenci
[Fikret ÜNLÜ [Site Kurucusu]]Mesaj sayısı : 294
Giriş sayısı : 9114
Konu puanı : 0  Toplam P : 129
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
Atmosferdeki Oksijen oranı azalabilir mi?


Dünyamızın değişilmez ve vazgeçilemez kaynaklardan biride hiç kuşkusuz oksijendir. Bu gaz insanların yaşamsal faaliyetleri içinde oldukça önemli olmasının yanında insanlar kadar hayvanlar ve bitkilerinde sürekli olarak kullandığı bir gazdır. Atmosferde sürekli olarak bulunan bu gazın oranında herhangi bir değişikliğin olması mümkün olabilir mi? Oran değişirse insanlar ve diğer canlılar üzerinde ki etkisi neler olur? Oranın sabit tutulması için evrende kendiliğinden gelişen bir sistem varmıdır? Tüm b usorularımızın cevapları yazımızın detaylarında.

Avustralyada yapılan çalışmalarda dünya üzerinde yani atmosferde bulunan oksijenin oranı tam olarak ifade edilmiştir. Yaoılan araştırmalarda oksijenin diğer gazlara oranla bulunma yüzdesi tam olarak 20.95 şeklinde belirtilmiştir. Yine aynı araştırma son yıllardaki oksijen oranınıda incelemiş ve birbirinden ilgin. sonuçlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmalarda bir önceki 10 yıla göre oksijenin oranında yaklaşık olarak 0.02 yüzdesinde bir azalma görünmüştür.
Bu azalma insanların yaşamlarını olumsuz yöne etkileyebilecek kadar büyük bir azalma değildir. Bu azalmanın nedenlerini de araştıran bilim insanların son yıllarda olan orman yangınları ve yakıt kullanımı artmasının bu oranı doğrudan etkilediği sonucuna varmıştır. Ön görülen çalışmalarla bu oranın tekrar eski haline getirilmesi hedeflenmektedir. Bu oranın daha da düşmesi sonucunda dünyayı olumsuz bir çok yeni olay bekleyebilir.
Dünya üzerinde diğer gazların ve oksijen gazının oranını sabitleyen hiç bir yapı yoktur. Yani bu oranın korunmasını sağlayan tek varlık insandır.


--------------------
...
26.04.2012 00:00:36
                              Oy : 0-Puan : 0


     


Copyright © 2007-2024
www.fenci.gen.tr Sizinle 17 Yıldır Birlikte!
Hatırla :