Bugün : 18 Ekim 2018   

Fen Bilimleri Dersi Öğretmen ve Öğrenci Kaynakları

Hatırla :   

 
fenci.gen.tr
ANASAYFA
fenci.gen.tr
FORUM
fenci.gen.tr
PLANLAR
fenci.gen.tr
TEST ÇÖZ
fenci.gen.tr
TEST İNDİR
fenci.gen.tr
KONU ANLATIMI
fenci.gen.tr
FEN RESİMLERİ
fenci.gen.tr
VİDEOLAR
fenci.gen.tr
EĞİTİM OYUNLARI
fenci.gen.tr
YAZILAR
fenci.gen.tr
LGS DENEMELERİ
 
FORUMDAKİ SON CEVAPLAR : Fen sokağı..(piytu) Fıkra Nedir? Fıkranın Özellikleri, Farkl..(piytu) Milyon Dolarlık Çanta..(mizginakgun)  Sayfa :4,5,6, Bakalım Bu Oyuna Sinirleriniz Dayanacak ..(asya72)  Sayfa :3,4,5, Materyal..(Frhtky04) Görsel zeka ve hafıza geliştirme yolları..(nazbil) M.E.B TEOG Kazanım Testi-1 (Mitoz - Mayo..(fenci) 2016-2017 2.Dönem TEOG Mazeret Fen Sorul..(fenci) 2016-2017 TEOG 2.Dönem Fen Soruları..(fenci) 2016-2017 TEOG 1.Dönem Fen Mazeret Sınav..(fenci)

SİTE İÇİ ARAMA

 
 
       Tüm Dosyalar

 

ARCHİMEDES-ARŞİMED
  Yazılar || Bilim İnsanları
   ARCHİMEDES-ARŞİMED


ARCHİMEDES-ARŞİMED

ÇAĞININ EN BÜYÜK BİLİM İNSANLARINDAN

( M.Ö 287 - M.Ö 212 )

       Çok yönlü bir araştırmacı olan Arşimet, öğrenimini dönemin bilim merkezi olan İskenderiye'de tamamladı. İlk kez, bir dairenin çevresinin çapına oranını (pi sayısını) tam olarak hesaplamış, silindir ve diğer geometrik şekillerin alan ve hacimlerinin nasıl hesaplandığını göstermiştir. Suyun kaldırma kuvveti ile ilgili buluşu bilim adına yapılmış en büyük katkılardandır. Birçok matematik tarihçisine göre integral hesabının kurucusu olarak kabul edilir. Arşimet'in mekanik icatları hayatın her alanında kullanılmaktadır. Örneğin Arşimet vidası, makaralar,mancınıklar ve kaldıraçlar önemli yer tutmaktadır. Bu icatlar yaşadığı şehrin Romalılara karşı savunmada etkili olmuş ve Romalılar şehri almakta çok zorlanmıştı. Örneğin bu savunmada makaralar yardımıyla çok ağır taşlar burçlara kadar çıkarılıyor ve mancınıklarla çok uzaklara fırlatılıyorlardı. Hatta Archimedes?in aynalar (mercekler) kullanmak suretiyle Roma donanmasını yaktığı da söylenmektedir. Ancak bütün bunlara karşın M.Ö. 212 yılında Romalılar Sirakuza?yı işgal ettiler ve şehrin diğer üst düzey kişileri ile Archimedes?i de öldürdüler. Rivayete göre, bu esnada Archimedes toprak üzerine çizdiği bir problemin çözümünü düşünüyormuş ve yanına yaklaşan Romalı bir askere oradan uzaklaşmasını ve kendisini rahat bırakmasını söylemiş; fakat asker Archimedes?e aldırmayarak hemen öldürmüş. Tarihin çok ender yetiştirdiği bu çok yetenekli mucidin öldürülüşü Romalı generali de çok üzmüş.


[ Yazan : fenci | Okunma : 1267 ]


 
Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)
 
Sitedeki Dökümanlar Fen Bilimleri Dersi Öğretmenlerinin Grup Paylaşımlarıdır.Hazırlayanın İsmi Silinmeden Paylaşılabilir. Site Tasarımı:  Fikret ÜNLÜ    ***TELİF UYARISI***
www.fenci.gen.tr Sizinle 4062 Gündür Birlikte!
Bu sayfa: 0,11 saniyede yorumlandı.

**ÖĞRETMEN GRUBUMUZ**

Yenilikleri anında takip  edebileceğiniz

Öğretmen grubumuza katıldınız mı?

(Fen Bilimleri Öğretmenlerine Özel)

https://www.facebook.com/groups/fenkurdu